Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Особливості ловлі хижої риби влітку на мілководді
( 1 Vote )
Написав Анатолій Маілков Переглядів - 3309   
Неділя, 03 серпня 2014 20:54

Ловля хижої риби на мілководді вліткуЯк правило, ловля на спінінг весь літній період, коли вода зазвичай тепла, аж до її постійного осіннього охолодження, характерна тим, що багато хижих риб частіше годуються на мілководдях, ніж на глибині. Причиною цього є щільне скупчення тут різної білої риби і її молодиі, оскільки влітку на малих глибинах знаходиться основна маса як рослинного, так і тваринного корму.

 

Відомо, що літньої пори на мілководдях вода як швидко нагрівається в спеку, так швидко і остигає при похолоданнях і навіть протягом ночі, а полуденні вітри піднімають тут круту хвилю, сприяючи хорошому перемішуванню водного середовища і збагаченню її киснем. Цих сприятливих для комфортного існування риби явищ не буває влітку на великих і середніх глибинах водойм без помітної проточності, наприклад, на водосховищах, ставках, кар'єрах, озерах, річкових затонах. Тут більш тепла і легка поверхнева вода, що знаходиться в шарі товщиною приблизно близько трьох метрів, під дією вітру просто ковзає над важкою глибинною водою, практично не змішується з нею і тому не доставляє в нижні шари кисень, що робить глибину майже безрибною.


Таким чином, на зазначених водоймах протягом літа підтримується стан термоклина - стійкого розділу між теплою і холодною водою, між водою «живою» та «мертвою». А руйнуватися цей кордон почне або при затяжній літній негоді, або вже восени, коли верхова вода, остудившись сильніше глибинної, стане важче неї і тому буде опускатися вниз, створюючи тим самим стійку вертикальну циркуляцію і постійне перемішування всієї водної товщі.


Даний екскурс в динаміку поведінки води в процесі зміни її температури зроблений тільки для того, щоб роз'яснити деяким спінінгістам їх основну тактичну помилку під час ловлі влітку, що зазвичай веде до нульового результату. Справа в тому, що, пам'ятаючи про осінні успіхи, вони і влітку прагнуть зловити хижака на глибинних звалах в руслових канавах, серед розташованих тут же коряжників або горбів, тобто на яскравих і характерних особливостях донного рельєфу, який до того ж добре «читається» за допомогою ехолота.


Однак клювань на, здавалося б, вигідних місцях зовсім немає, а дорогоцінний на риболовлі час витрачається даремно. Але картина ловлі разюче зміниться, якщо переміститися на обширні поливи з рівномірним донним рельєфом. Правда, тут рибу доведеться постійно шукати «по площах», що набагато важче робити, ніж ловити, стоячи на перевіреній «точці» і чекаючи «виходу» хижака. До того ж, і техніка ловлі на спінінг по мілководдю часто складніша, ніж в «стандартних» умовах, та й вибір типів ефективних приманок тут значно ширший - на мілководді різних хижаків можна спокусити як легким джигом так різним «залізом», і воблерами, попперами, джерк-бейтами та іншими імітаціями. І кожна приманка з цього неповного списку вимагає особливих прийомів подачі і проводки або, як прийнято говорити, її анімації, щоб вона змогла викликати хижака на хватку. Однак є й загальні принципи спінінгової риболовлі в даних умовах, які в підсумку дозволяють не тільки побудувати вірну тактику ловлі, але і рибалці дають проявити свою індивідуальність, що визначить успіх чи невдачу.


Наприклад, як це не здасться дивним, на мілководді, де глибина часом не досягає і метра, краще застосовувати досить довгий і жорсткий спінінг, а не «лайтовий» або навіть ще більш м'яку «палицю», як наполегливо радять прихильники-теоретики стандартної риболовлі в ідеальних умовах. Правда, рибу, яка стане подібним чином у них ловитися, напевно, вдасться знайти тільки в комп'ютерних іграх. Але на малій глибині, коли до торкання дна або до «глухого» зацепа немає і тієї частки секунди, протягом якої м'який спінінг гнеться, перш ніж услід за реакцією риболова поміняти висоту або напрям ходу приманки, від потужного вудилища буде набагато більше толку.


Також, як показує практичний досвід, жорстке вудилище найбільш чутливе до найслабших торкань-взаємодій приманки і з рибою, і з характерними елементами донного рельєфу. Це в свою чергу дозволяє і краще вивчити місце ловлі, і навіть дізнатися що клює і «настрій» об'єкта ловлі, щоб у підсумку рибалити осмислено, творчо. Крім того, жорстку і довгу «палицю» при ловлі на мілководді дуже корисно «доповнити» набагато більш товстою жилкою або шнуром, що не тільки дозволить сміливіше «продирати» приманку крізь рослинність, а й збільшуватиме час падіння, наприклад, джигової приманки на дно, що дуже важливо при низькій активності хижака.


Звичайно, в разі мобільної риболовлі на мілководді, коли вона здійснюється взабродку, ніяк не можна обійти стороною тему зручної екіпіровки рибалки. Доведеться обзавестися надійними забродними штанами-вейдерсами, причому в двох варіантах - легкими для періоду теплої води і зробленими з пористого неопрену для прохолодної пори року. Також, коли рибалка стоїть у воді далеко від берега, йому знадобляться і підсак з телескопічною рукояткою, і ємність для риби, і коробка з приманками - кріплення для всього цього зазвичай передбачені на спеціальному рибальському жилеті.


Природно, для успіху ловлі по обширним «площах» малих глибин, характерним для штучних водойм, рибалці треба самому проявляти високу активність, постійно переміщаючись по акваторії і довго не затримуючись на місці, де сталося клювання. Треба виходити з того, що лише окунь тут іноді появляється у вигляді зграї, а інших хижаків доведеться відшукувати ретельно «обробляючи» приманкою різні ділянки мілководдя, обов'язково запам'ятовуючи навіть найменші особливості на смутному рельєфі дна - окремий корч, горбок, канавку, острівець трави. У період чергового виходу на годівлю щуки, або судака тут найбільш ймовірно добути гідний трофей. Та й зграйка «смугастих» найчастіше щільно тримається буквально впритул до невеликої гілочки.


І якщо на невеликій ділянці мілководдя таких особливостей, знайдених насилу, виявилося декілька, то не варто дане місце швидко залишати за відсутності клювань - можливо, найближчим часом відбудеться активізація хижака, який неодмінно прийде сюди. Головне, на що слід потратити час, поки на перспективному місці не клює, пробними закидами і за допомогою зміни позицій пошукати найбільш цікавий ракурс або сектор для подачі приманки, що, звичайно, у великій мірі визначається характером донного рельєфу і розташуванням рослинності - як на березі , так і в зоні ловлі. Наприклад, у спеку хижака доводиться шукати впритул до заростей, і помилка всього в півметра може привести до глухого зацепу дорогого воблера за траву або міцного пагона затопленого чагарнику.


Але ця досить проста схема ловлі, зазвичай не дає доброго результату - набагато перспективніше приманками подешевше, наприклад, джиговими, відшукати в підводній рослинності щось типу вузької затоки, заводі, проходу. Такі особливості на досить одноманітному рельєфі, звичайно, привабливі і для різної дрібноти, і для мисливців на неї. Але щоб виявити кордон рослинності, її повороти і глибину проникнення «чистої» зони лову в заростях, як раз і доведеться ретельно обстежити ділянку, щоб до моменту, можливо, короткого, виходу хижака на годівлю точно знати, куди і яку приманку закидати і в якому напрямку і темпі її проводити.


Без цієї підготовчої роботи, завжди дуже корисної при ловлі спінінгом на будь-яких мілководних ділянках різних за типом водойм, риболовля може взагалі не скластися. Справа в тому, що дорогоцінний час щучого жору або масового виходу окуня на «бій» виявиться даремно розтраченим на судомні і безсистемні в такому поспіху підбори типу, розміру і ваги приманки. А потім чимало його піде на визначення «доріжки» для проводки, що, ймовірно, призведе не до одного зацепу з подальшою не швидкою установкою на нових повідка і приманки.


А ще буває і так, що достатньо, зачепившись, поворухнути єдиний корч, що лежить на малій глибині і постійно притягує до себе багато хижака, як вся риба тут же і безповоротно зникне. Тому, якщо є такий ризик зіпсувати риболовлю, то краще не пошкодувати певних витрат і просто обрізати жилку, а приманку постаратися відчепити, коли клювання закінчиться. І більш того, здавна рибалки на водоймах з невиразним рельєфом для концентрації риби в певному місці поступали так - вони топили тут кілька сухих дерев, прив'язавши до них важкі вантажі, і точно запам'ятовували положення «потопельників». З часом деревина намокала і міцно обгрунтовувалася на дні, стаючи добрим «гастрономом» для працьовитих рибалок. А що заважає робити так само тепер на постійних місцях ловлі, звичайно, не створюючи перешкод і небезпеки...


Анатолій Маілков

...

Всім хто шукає недорогий, але цікавий і насичений відпочинок в Карпатах рекомендуємо відвідати Славське. На сторінці http://ua-travel.info/ua/80/slavske.html Ви знайдете всі варіанти відпочинку в Славське, описи, відгуки та ціни.

...

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com