Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Ловля крупної річкової густери
( 0 Votes )
Написав Анатолій Маілков Переглядів - 2929   
Четвер, 28 серпня 2014 00:00

ГустераЗазвичай густеру рідко ловлять спеціально. Виною тому її невеликі розміри, в чому вона, наприклад, сильно поступається лящеві. Однак, якщо вже порівнювати густеру з лящем, то вона значно перевершує останнього за кулінарними достоїнствами, оскільки її м'ясо більш жирне і ніжне. Особливо хороша густера в в'яленому і копченому вигляді. Тому нехтувати нею не варто, тим більше, що густера, може бути достойним трофеєм, оскільки у великих річках з швидкою течією вага цієї риби часто перевищує кілограм, а на гачку вона сильніша і впертіша ляща, язя і головня того ж розміру. 


На річках густера - суто донна риба, вкрай рідко з'являється на поверхні, хіба що в період масового вильоту поденки. Жодного разу не доводилося бачити, щоб густера томилася, як це роблять лящі. В річці вона тяжіє до ділянок з мулистим або глинистим грунтом, але зустрічається і на твердих хрящуватих і кам'янистих грунтах, характерних для річкових бистрин, особливо там, де є перепади глибин.


Сказати, що це глибоководна риба, було б не цілком вірно, так як в певні періоди, зазвичай на початку літа, густера, подібно лящеві, заходить у відносно мілководні річкові затоки і затони з бурхливою рослинністю, де активно годується свіжою зеленню і різними личинками. Але це хоча і важливий, але все ж епізод у житті густери. Решту часу вона проводить на значних глибинах в сусідстві з лящем і крупною пліткою, і раціон густери тут здебільшого складається з донних обростань, дрібних ракоподібних і молюсків. Особливо густера небайдужа до дрейсени, і де дно обліплено цими дрібними черепашками, там обов'язково є густера. 

 

Велика густера вимагає окремої розмови. Її практично не зустрінеш влітку в глибоких «лящових» ямах і руслах річок, хіба що пізньої осені та взимку. Поведінка великої густери подібна до поведінки язя. В теплу пору року вона воліє триматися річкового тиховоддя з глибинами 3-5 метрів, що забезпечене достатньою кількістю різних молюсок й ракоподібними. Порівняно з дрібною рибою, вона не утворює великих зграй, вельми полохлива і обережна. Але дрібну густеру, до 300 г вагою, навпаки, всякий шум і плескіт на воді спонукають впритул наближатися до таких «живих» місць.


Є можливість половити густеру, наприклад, поблизу пляжів під час купального сезону -, проте, це лише окремий випадок, хоча таку ситуацію слід завжди мати на увазі. Але як же бути, коли густери у водоймі багато, а ловиться вона лише попутно з іншими рибами? Рішення такого завдання залежить від особливостей поведінки саме цієї риби, точніше, від вірного знання місця її постійного проживання і від добового ритму харчування.


Перш за все, у густери є своя основна глибинна ніша - влітку це прибережні річкові канави з глибиною близько 4 метрів і твердим або гальковим дном, поруч з якими знаходиться хоча б вузька смуга водоростей. Саме тут, на крутому звалі від берега, риба годується. Ідеальними умовами для ловлі густери можна вважати штучно створені місця: булижні відсипки біля причалів, або кам'яні насипи на дні річки, де її перетинають кабельні лінії або трубопроводи. Інша обставина, яку завжди слід мати на увазі любителю ловлі густери - це її добові періоди активності. Багаторічні спостереження з очевидністю показують, що густера, особливо велика, - це сутінкова і навіть нічна риба. Те ж саме відзначає і Л.П.Сабанєєв.


Влітку багато густери можна наловити в проводку на досить мілких місцях, якщо прийти на берег річки незадовго до світанку - тоді 2-3 години надзвичайно активного клювання густери буде забезпечено. Потім вона відійде від яскравого світла на глибину, а підгодоване місце займуть спочатку плотва, а потім лящі, що мають звичку добре ловиться влітку опівдні, особливо коли розгуляється вітер і вздовж берега за течією піде прибійна смуга каламуті. Другий раз густера вийде годуватися на майже метрову глибину ввечері, коли сонце торкнеться обрію, і в довгих літніх сутінках буде раз за разом топити поплавок.


Щоб краще бачити його в напівтемряві, слід забарвити його верхню частину білою фарбою або замість антени закріпити «світлячок». Ввечері, правда, клює більш дрібна риба, ніж рано вранці. Однак, якщо на кілька днів встановлюється похмура, але без дощу погода, то мірна густера починає стерпно ловитися на середніх річкових глибинах протягом всього дня, сильно заважаючи при цьому полюванню за лящем або язем. Володіючи маленьким ротом, але дуже сильними, міцними губами, вона здатна швидко і безкарно знімати з гачків досить великі шматки ласощів, призначених більш солідним річковим мешканцям.

 

Крупна Густера


При ловлі на течії, як в проводку, так і на донні снасті, використовується чимало насадок і наживок, які можуть викликати інтерес густери. Зрозуміло, що м'ясо річкових молюсків - ласощі для неї, але добувати і зберігати черепашку занадто складно і клопітно. Та й звичайний черв'як цілком влаштовує її протягом усього сезону, хоча зловити багато густери на цю наживку непросто - надто вміло «очищає» вона гачки, та й йоржі, теж дуже активні в сутінках і на глибині, не дадуть спокійно порибалити.


Доводилося не раз помічати (і користуватися цим прийомом): якщо на гачку насаджений «бутерброд» з мотилей і опаришів, то краще клює лящ, але якщо тільки опариші - густера в улові переважає. В середині літа багато коропових риб на річках (а густера - особливо) добре беруть на розпарені зерна злаків - овес, пшеницю, перловку. Останнім часом стали з успіхом застосовуватися консервовані зерна кукурудзи, а на донних снастях оптимальним є використання на гачку шматочків населеного сала.


При ловлі в проводку поплавковою вудкою на досить сильній течії, густера може непогано клювати на штучні насадки. Серед них: імітація опариша - довгасті шматочки поролону, просочені яєчним білком і зварені в окропі; комбінація з помаранчевої та білої бусинки; кульки пінопласту, попередньо просочені яким-небудь рослинним маслом з додаванням ароматизатора. Мабуть, на течії спритній і вічно голодній густері не доводиться особливо вивчати, що там перед нею рухається - клювання зазвичай різкі і вірні.


Ловити густеру можна всіма відомими способами, але в видовищному і спортивному сенсі найбільш цікавий - поплавочна вудка, причому і в глухому, і в біжучому варіанті. З технічних прийомів найбільший ефект на течії дає проводка з переміщенням оснастки по течії, а саме по доріжці, в якій знаходиться підгодовування.


Як вже було зазначено, густера - донна риба, тому при виконанні всіх маніпуляцій з снастю при глухому оснащенні насадка повинна залишатися на дні. Назвемо умовно такі дії донною проводкою. Її особливість полягає в волочінні насадки, а то і повідка з підпаском по дну. Таким чином, ловля в проводку в її широкому розумінні в даному випадку зводиться до ловлі в проволочку. Під зазначений спосіб проводки створюється і оснастка, де поплавок при огруженні не довантажується приблизно на ту силу опору, яку створюють підпасок і насадка що волочяться по дну, а це багато в чому залежить ще й від характеру дна в конкретному місці.


При подібному підході вдається уникнути зайвої кількості помилкових клювань у вигляді «нирків» поплавка від легких задівань за донні нерівності. Звичайно, за будь-якої ловлі в проводку різної риби, якщо є можливість, бажано притримувати рух оснастки, щоб насадка рухалася трішки повільніше потоку, і попереду огрузки. Це веде до зростання числа клювань, збільшує чутливість снасті і скорочує час на підсікання в момент клювання, так як жилка знаходиться «в натяг», що важливо на течії, де риба клює швидко і при запізненні може взяти взаглот.


При ловлі такої зграйної риби, як густера, підгодовування дозволяє не тільки зібрати рибу з віддалених акваторій, а й сконцентрувати її на в зручній для риболовлі точці. До речі, часто доводиться попередньо готувати ділянку дна, де будуть розташовуватися підгодовування і переміщатися гачок з наживкою. Справа в тому, що улюблені місця проживання густери рясніють глухими зачепами за каміння з причепленими до них черепашками. Особливо докучає черепашник - навіть при несильній потяжці жилка легко обрізається об гострі краї дрібних ракушок дрейсени.


Тому якщо часто доводиться рибалити на одному і тому ж місці, то краще закинути туди велику кількість суглинку або річкового піску, а потім постійно поповнювати цю «підстилку», додаючи до 50% подібного баласту в застосовувану в процесі риболовлі прикормку. Подібні гучні дії анітрохи не відлякують середню густеру, а навпаки, швидко привертають її до місця ловлі, потім «підтягнеться» і велика риба.


Сучасні рибальські прикормки - складні багатокомпонентні склади, що дають стійке і тривале клювання риби, що не насичуює її. Самостійно виготовити таку прикормку за відсутності певного досвіду непросто, але зараз в магазинах легко знайти композицію, адаптовану під риболовлю на течії.


При виважуванні густера поводиться досить бурхливо й тим разюче відрізняється, наприклад, від ляща, який, ковтнувши повітря, мирно укладається набік. Вона б'ється до останнього, бурхливо опираючись. На кінцевій стадії виваування густера вагою в 300 г може легко обірвати повідок, на якому спокійно вдається взяти півторакілограмового ляща. Тому при ловлі густери, особливо великої, підсак з достатньо довгою ручкою буде просто необхідний.


По публікаціях Анатолія Маілкова

...

Ищите где бы интересно и недорого отдохнуть? Посетите одну из самых живописных стран на планете - Хорватию. Это удивительная страна является любимым местом отдыха многих западноевропейских граждан, и Вы обязательно здесь  найдете для себя много интересного. А туроператор по хорватии Terratour организует Ваш отдых наилучшим образом.

...

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com