Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Все про приклади
( 16 Votes )
Написав Ярослав Радевич Переглядів - 11799   
Середа, 24 грудня 2014 10:24

ЗброяУ давнину приклади до зброї майже нічим не різнилися. Вони служили хіба для фіксації зброї до плеча. На сьогодні маємо зовсім іншу картину. Йдеться про дуже широкий вибір прикладів як за формою, так і за матеріалом. Цей великий діапазон створився в результаті тривалого теоретичного і практичного пошуків альтернативи. Отже, які приклади кращі за формою, матеріалом і призначенням? Спробуємо в цьому розібратися.


Відомо, що приклад є одною з складових деталей рушниці, яка скріплює інші в одне ціле. Більшість переломної гладкої чи комбінованої зброї, має двоскладові приклади, передня частина в яких відокремлена. Натомість у більшості болтової зброї приклад суцільний. Але залежно від довжини прикриття ствола розрізняють напівприклади, повні приклади, штуцери. Їх форма залежить від умов використання, цілей, ваги стрільця, його бажання та розмірів гаманця.


Дерево – це найстаріший вид матеріалу для прикладів. До речі, і у наш час дерев'яний натуральний приклад залишається найдорожчим та найестетичнішим. Сьогодні роблять приклади з різних сортів дерева, починаючи від бука та горіха і закінчуючи найдорожчими та вишуканими сортами дерева. Залежно від якості деревини, волокнистості, візерунку волокон, фаховості майстра у мисливському середовищі розрізняють між собою приклади таким чином «проста букова чи, як це робили російські умільці, березова колода» та аж до вишуканих дорогих прикладів вартістю навіть до 10000Є. Між іншим, відвідувачі мисливських виставок добре знають цю цінову різницю. У переломній зброї для прикладу набагато легше підібрати деревину. Важче з суцільними прикладами різної довжини від 1.10м і більше. Така дерев'яна заготовка має бути одночасно міцною по структурі і красивою за волокнами. А підібрати її ой як не легко. Слабкі місця в структурі можуть давати різні тріщини, відколи, погано піддаватися обробці. Наприклад, сучки дають красивий візерунок і надають цінності дереву. Разом з тим, якщо вони неправильно підібрані та оброблені можуть в майбутньому стати місцем переломів. Також від майстра залежить чи приклад буде лакованим в подальшому , чи оброблений маслом. Лаковані приклади є простіші та доступніші, вимагають менше затрат праці у виготовленні. Вони менш чутливі до мокрої погоди, вологості, мають гарний блиск,але через кілька років інтенсивного використання покриваються матовими плямами, з'являються подряпини, злущування. Дерево, як кажуть майстри, не дихає. Краще служить приклад оброблений маслом, але його виготовлення вимагає більших затрат часу і праці. Після попередньої обробки та шліфування готового прикладу потрібно в кілька етапів накладати шари масел з певним інтервалом часу, щоб дерево встигало втягнути його. Це може тривати кілька днів. Після цього наступає етап полірування. Слід зазначити, що майже кожен майстер має свої рецепти таких масел і свою методику обробки. Але особливу роль відіграє сорт дерева, його структура,температура приміщення і т.д. Згадана робота потребує багато часу, але й результат дає вагомий. Завдяки вмісту бджолиного воску такі приклади довше втримують свій естетичний вигляд, мають гарний блиск, віск закупорює також найдрібніші пори,тай в подальшому їх легше відреставрувати.


Якось поцікавився у власника відомого на західному регіоні мисливського магазину «Вепр» (м.Тернопіль)» пана Юрія щодо найбільш поширених прикладів серед наших мисливців. 

 - Більшість зброї продається в нас з дерев'яним прикладом. Це стосується не тільки дорогої зброї, але і середніх цін - розповідає він. - Красивий і якісний та правильно виготовлений приклад не є дешевим, але і не є перепоною для придбання. Все більше мисливців замовляють зброю з вишуканим деревом, якісно виготовленим прикладом. Наприклад, як в «Блайзерах R 8 Аташе».

 

Приклади

 

Форми задньої частини прикладу бувають також різні, що не тільки надає певного естетичного вигляду зброї, але і служить для кращої прицільності стрільцеві. 

 

Приклад

 

Зауважимо, що не завжди приклад однакової форми підходить всім стрільцям. Переломки з нарізним стволом часто мають «згорблений» приклад, верхній гребінь прикладу робить дугу. Німці ще називають цю форму - «свинячою спиною». 

 

Приклад

 

Такий приклад дає можливість доброму приляганню щоки стрільця і баченню всього поля окуляра, також через ширший контакт з плечем зменшує віддачу при пострілі. У важких нарізних двухстволок такі приклади не рекомендується. При сильній віддачі відбувається також зміщення зброї відносно своєї осі, що на деякий момент викидає стрільця з прицільної лінії. Часто стрільці відчувають удар в щоку. При правильно підігнаному прикладі стрільцеві легше легше знайти природню точку прицілювання.


В Америці з 70-х років поширені так звані Монте Карло приклади, що подібні до вже описаних. Лінія гребеня проходить паралельно до прицільної лінії і на відміну від попередньої форми має зріз у вигляді уступу біля потиличника. Взагалі для зброї з оптичним прицілом бажано брати приклади з ширшою задньою частиною. 

 

Приклад

 

Для зменшення віддачі використовують також різні види амортизаторів-потиличників, регулюючі приклади. Більш твердіші і вузькі краще показують себе в швидкісній стрільбі.

 

Приклад

 

Ось чому англійські ложі ще і досі не вийшли з моди. Форми прикладів це не тільки естетична сторона картини, але і вимога в залежності від статури стрільця, його фізичної підготовки. Як кажуть, рушниця стріляє, а приклад попадає. Тому й майстер радить індивідуально підбирати приклад, хоч замовнику дуже хочеться саме такий, як він бачив в когось з друзів чи на малюнку. Різні щоки на ложі не тільки надають красиву форму, але також служать для зручної укладки стрільця та виконання влучного пострілу, особливо швидкого на скид.

 

Radevych vse pro pryklady 007

 

Досить поширені зараз приклади з дірами для великого пальця. Це зручно для точної стрільби зі спортивної зброї, але не зовсім підходить у мисливстві, особливо для загінного полювання. Перезарядка, попадання пальцем в проріз приклада і прицільність потребують більше часу. Також такі приклади часто ламаються при падіннях та ударах, що трапляються при полюванні. Крім різноманітних форм лож, матеріалів та сортів дерев, дуже важливу роль відіграє дотримання всіх відповідних розмірів - довжини прикладу, кута відводу, вертикального згину відносно прицільної лінії і т.д. Передню частину приклада також виготовляють з різною формою закінчення - більш заокругленою, прямішою, у вигляді напливу і т.д. Із заглибинами для пальців, вирізьбленою сіткою або «риб'ячою лускою» і без неї. Часто використовуються і прикраси. Наприклад в штуцерах носик передньої частини приклада деякі майстри виливають з різних металів, в тому числі і благородних, використовують оленячий ріг чи слонову кістку. Це стосується і накладок на пістолетну ручку з різним гравіруванням, ініціалами золотом та сріблом до художніх мотивів звірів. Стандартні різьблення зараз роблять технічним способом у вигляді насічок, риб'ячої луски. Натомість у дорогій зброї все робиться вручну. поширені До вподоби деяким мисливцям також і різьба по дереву - мисливські мотиви на ложі, дубове листя та жолуді, інше. Це надає прикладу та зброї ексклюзивності, водночас значно збільшуючи її вартість.


Клеєні приклади виготовляють з шарів деревини, які склеєні між собою. Щось на зразок плит для меблів чи лиж. Такий матеріал має більший коефіцієнт гнучкості, менше реагує на зміну температур та вологості. Раніше масово з цього матеріалу робили приклади до військової та спортивної зброї, як наприклад, в М98 під час Другої світової війни. Такі приклади були неймовірно міцними і не пружинили при стрільбі. Однак при обробці тут виникали певні труднощі. Зокрема, волокна «кучерявилися», не давались загладжуванню і поліруватись. Зараз ще виготовляють такі приклади для спортивної зброї. Модуль еластичності цього матеріалу також не поганий в порівнянні з іншим матеріалом. Це здатність при пострілі видовжуватися. Негативний вплив цього явища найкраще спостерігати в штуцерів, де весь приклад тягнеться аж до дула ствола і з'єднаний з ним металевою муфтою. Ствол по всій довжині не повинен доторкатися до прикладу. Раніше це не брали до уваги і таку зброю, яка є цінністю для когось чи дісталася в спадок, віддавали часто майстрам,щоб вибрати дерево під стволом та покращити таким чином купчастість.

 

Приклад

 

Приклади з пластику та інших штучних матеріалів


За останні роки ці матеріали все частіше використовуються для виготовлення прикладів. Пластик не реагує на зміни температур та вологість, що в свою чергу, захищає приклад, запобігає пружності по відношенню до металевих частин. 

 Приклад

 

Зброя з такими прикладами добре себе зарекомендувала і в спекотній Африці, і в холодних умовах Півночі. На початках такі приклади виливались з форм, не мали естетичного вигляду, використовувалися переважно у військовій зброї. Її дзвінкий пустотілий звук було далеко чути, а це перетворювалось у значний мінус для військових. Звичайно, розвиток ішов і в цій сфері. Тому зараз такі приклади виготовляються з високоякісної пластмаси з різним покриттям. Різного виду каучук, клеї повинні витримувати температуру від -40 до +70. Багато фірм роблять і синтетичні приклади різних кольорів, в тому числі і під текстуру деревини. Ці приклади, як правило, без відводів, їх можуть використовувати як правші, так і лівші. Подібно до авіа будівництва можна використовувати також вуглецевмісні волокна для виготовлення прикладів для екстремальних умов - гірських єгерів, мисливців, які полюють у горах і потребують легкої та міцної зброї. Користуються попитом зараз і карбонові приклади, які майже на 30% легші за пластикові та поглинають краще віддачу. Виробляються вони також в різних формах та кольорах аж до камуфляжних.


Висновок один – не все залежить тільки від грошей чи їх кількості.

Ярослав Радевич

-----

Каждому владельцу оружия необходимо иметь качественную и надежную кобуру. Предлагаем Вашему вниманию известные и признанные во всем мире кобуры 5.11. Качество, удобно и долговечность гарантированы!

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com