Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Важка донна снасть
( 0 Votes )
Написав В. Кочнев Переглядів - 2961   
Четвер, 22 жовтня 2015 10:56

vazhka donna snastБагато рибалок вважають ловлю на донку не цілком спортивною. І дійсно, якщо користуватися донкою-підставушкою, то це не спорт, а швидше заготівля риби, хоча і з цього питання існують розбіжності. Те, що ловля на фідер з годівницею і з різними сигналізаторами клювання є спортивною, ні у кого вже сумнівів не викликає - з цього виду ловлі навіть проводяться змагання світового рівня. Але нижче наш автор розповість про свій досвід використання донної снасті на "серйозних" водоймах, де навіть потужна карпова снасть не може впоратися з умовами ловлі.


Водойми


У 90% випадків це річки. Причому річки досить великі. Іноді має сенс використовувати цю снасть і на озерах, але там Ви можете обійтися і звичайною донкою легкої або середньої потужності. За кордоном цей вид ловлі, судячи по каталогах риболовних снастей, вельми популярний, але стосується морської риболовлі. Там цією снастю ловлять з берега "серйозну" рибу. Чесно скажу, що у мене немає досвіду ловлі на морі, а на озерах, як правило, немає такої кількості достатньо великої риби. Ідеальною водоймою для важкої донки я б назвав річку з помірною або швидкою течією, з наявністю порожистих ділянок шириною 200-300 метрів і з глибиною на фарватері близько 3-5 метрів.


Риба


Снасть підходить як для ловлі хижої, так і мирної риби. Але найбільш часто в уловах зустрічаються так звані "напівхижаки", тобто головень, язь, минь, сом, лососеві. Це та риба, яка може спокуситися як насадкою з риби, так і пучком черв'яків. Певний вид риби в улові може значно змінюватися в залежності від водойми і від насадки. Часто я ловив тільки щуку з судаком. Просто іншої риби, яка могла б взяти досить великого "живця", в цій водоймі не було. Або часто я ловив виключно миня, бо в річці ніякого іншого нічного хижака, крім миня, практично не було. Краса цієї снасті якраз в тому і полягає, що можна ловити як всю рибу підряд, так і вибірково якийсь вид окремо.


Вудилище


Бажано, я б навіть сказав обов'язково, мати не одне, а принаймні два вудилища. Оскільки риба велика, то і клювань досить мало. За статистикою в середньому одне клювання припадає на годину очікування. При такому темпі ловлі стежити за одним єдиним вудилищем просто нудно. Але це не єдина причина використання декількох снастей. Однією донкою ви перекриваєте один рубіж ловлі. А в більшості випадків на річці присутні кілька перспективних рубежів. Наприклад, є яма, яка перебуває на відстані у 120 метрів від берега, перед ямою відповідно є звал (100 метрів від берега), а в 50 метрах проходить кам'яниста ділянка з пристойною течією. Ось три точки, які можуть бути перспективними. До того ж і дві снасті на одному рубежі вам не завадять. Сильного приросту в улові використання другої снасті на тому ж рубежі не дасть, але навіть невеликий приріст (всього 1 клювання) - це вже добре, оскільки риба досить велика.


У мене в арсеналі є три спеціальні вудилища і ще два меншої потужності, які я використовую для більш коротких рубежів і невеликої течії або при його повній відсутності. Спеціалізовані вудилища - це дворучні довгі спінінги (від 3 до 4 метрів) з тестом близько 100-150 грамів. Кільця на вудилищах досить великі. Вудилища меншої потужності - це звичайні палиці для ловлі на донку з годівницею (фідерні вудилища) тільки підвищеної потужності. Довжина цих вудилищ близько 3,5-4 метрів. Принципової різниці між високоякісними дорогими палицями і дешевим склопластиком я не помітив. Тут не треба тримати вудилище в руках, тому вага палиці не грає ролі. Серед моїх вудилищ є "морський" склопластиковий телескоп підвищеної міцності. За вагою він перевершує хороший фідер з вуглецю більш ніж в 2 рази, але це не заважає йому бути одним з моїх улюблених вудилищ. Взагалі ж потужність вудилища повинна бути такою, щоб ним можна було закинути стандартну свинцеву "ложку" приблизно на 100 метрів. Для водойм з помірною або швидкою течією потужність вудилища може бути збільшена, оскільки вантаж може бути важче "ложки" більше ніж в 2 рази. Велика довжина вудилища потрібна для досягнення пристойної дальності закидання. Бажано відразу відмовитися від гаряче улюблених народом "залізних спінінгів" або популярних "крокодилів". Велика довжина також сприяє плавному виважуванню риби.


Жилка


У більшості випадків я використовую досить товсту плетінку з відносним діаметром близько 0,25 мм. Для більш легких вантажів можна використовувати моно близько 0,4 мм. І справа тут навіть не в розмірі здобичі. Треба враховувати те, що при закидуванні на жилку діють дуже великі навантаження: від дуже важкого грузила, вага якого часом доходить до 200 грамів, до менш важкого. Це основна жилка. Тепер кілька слів про повідки. У разі насадки живця або мертвої рибки я використовую шнур з розривним навантаженням близько 10 кг. Якщо ж потенційною здобиччю є будь-яка інша риба крім щуки, то повідець я роблю зі звичайної жилки діаметром 0,25 - 0,35.


Котушка


З приводу котушки можу сказати наступне. Стандартну "м'ясорубку" доводиться використовувати тільки на ближніх дистанціях. Справа тут у місткості шпулі. Оскільки закид доводиться робити дуже дальній, то і жилки відповідно повинно бути багато. Може добре підійти безінерційна котушка для карпової ловлі.  На свої котушки я мотаю 150-200 метрів жилки. Відповідно котушка повинна бути або велика "безінерційка", або "мульт" пристойних розмірів. На двох моїх спеціалізованих палицях стоять класичні "мульти", на третій - "безінерційна" (приблизно 5 класу, 200 метрів жилки 0,4). На більш легкі палиці я ставлю звичайні "м'ясорубки" з місткістю шпулі 100 метрів жилки 0,3 мм.


Оснащення


Від звичайної донки дана снасть відрізняється мало. В принципі використовується 1 або 2 повідка і ковзне грузило. Бажано при компонуванні снасті використовувати вертлюжки. Оскільки закид дальній, і течія буває вельми сильною, то вертлюжок буде перешкоджати закручуванню жилки. Повідці ставляться як до вантажу, так і після нього. Особливого значення це не має. Коли ловля відбувається з ковзаючою годівницею - тоді інша справа. Там гачок повинен знаходитися в шлейфі підгодовування, тобто безпосередньо нижче годівниці за течією. У цьому випадку повідець ставиться тільки після вантажу (годівниці). У нашому ж випадку це абсолютно не потрібно, так як годівниця не використовується. Годівницею ж я не користуюся з однієї простої причини. Риба велика, одинична, її підгодовуванням приманити практично не вдається. Причому частина риби є виключно хижою (судак, щука, минь, сом) і на "біле" (рослинне) підгодовування не реагує зовсім. Я намагався неодноразово користуватися вантажем-годівницею, але ніякого позитивного, ефекту не добився. А негативні результати були. По-перше, на підгодовування збиралася дрібнота, яка з успіхом обдирала як завгодно велику насадку (зрозуміло, крім живців і мертвих рибок). По-друге, годівниця має більший, у порівнянні зі звичайним вантажем, об'єм (при однаковій вазі). А це погано, тому що чим більше об'єм, тим більше знесення вантажу. Доводиться збільшувати вагу вантажу-годівниці, а це відбивається на дальності закидання і навантаженні на жилці і вудилищі. З цих причин від годівниці я відмовився.

Насадка і види застосовуваних гачків


Черви


Основною насадкою, якою я користуюся в 50-60% випадків, є пучок черв'яків (кожушок, крупний гнойовик, білий). Ця насадка є найбільш універсальною, і тому вона мені подобається. На неї ловиться практично будь-яка риба крім щуки і судака. І навіть судак з щукою іноді не гребують такою насадкою. Для миня, головня, язя і ляща - це взагалі найкраща насадка. Оскільки застосовується не один черв'як, а досить великий пучок (близько 5-7 штук), то слід застосовувати не один гачок, а снасточку з декількох.


Жаба


Це ідеальна насадка для головня і сома. Минь також любить цю насадку, особливо досить великий. Практика показує, що минь вагою до 1 кілограма має велику пристрасть до черв'яків, а більший любить жабок. Дуже часто мені попадалася на цю насадку щука, але на відміну від перерахованих вище риб щука спокушалася тільки живою жабою. Для цієї насадки також використовується снасточка, що складається з одного подвійного (потрійного) гачка і одного одинарного.

 

Рибка

 

Ця насадка застосовується в основному для ловлі судака і щуки, але нею також може спокуситися і сом, і минь, і головень. Варіантів снасточки для мертвої рибки безліч. Єдина умова до такої снасточки - це її міцність. Так як закид дуже потужний, то всякого роду насадки за спинку і губу не застосовуються. Найкраще підходять снасточки з обмоткою рибки ниткою, двома або більше гачками, трохи обтяжені.


На водоймі


Не можна сказати, що техніка лову цим типом снасті сильно відрізняється від ловлі стандартною класичною донкою.


В принципі все те ж. Снасть закидається на необхідну дистанцію, вудилище встановлюється на спеціальну стійку, жилка натягується (вибирається слабина) і починається процес очікування клювання. Бажано використовувати не один, а два сигналізатора клювання - один грубий, другий - точний. В якості грубого сигналізатора можна використовувати як звичайний дзвіночок, так і електронний сигналізатор. Хоча електроніка більш зручна, практика показує, що цілком можна обійтися і дзвіночком. Для точної сигналізації якнайкраще підходить так званий "свінгер".


Для великої і не дуже обережної риби (минь, сом, головень, щука) сигналізатори не використовую зовсім. Вудилища в цьому випадку встановлюються таким чином, щоб в полі зору знаходилися всі їх вершинки. Така риба, як правило, бере досить потужно і впевнено, і всі клювання добре видно навіть по досить грубому кінчику вудилища.


В. Кочнев

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com