Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Дещо про військові мисливські команди
( 2 Votes )
Написав Пустельник Переглядів - 4574   
П'ятниця, 30 жовтня 2015 19:54

1897 Військовий Збірник, том ССXXXV, С.-Петербург

 ... чисто випадкова, форма існування мисливців тривала до тих пір, поки Кавказька війна не дала невідпорних доказів користі мисливських команд. Тоді мисливці вступили в нову фазу свого існування. У деяких місцях з них були сформовані, безпосереднім розпорядженням частин, команди, які вже не розпускалися після кожного окремого доручення. Факт сформування мисливських команд не за наказом згори, а з ініціативи військових частин, красномовно говорить на їх користь. Він доводить, що в них є дійсна потреба. З плином часу, потреба в мисливських командах настільки назріла, що команди ці були засновані офіційно наказом по військовому відомству 1886 №260. Але, незважаючи на своє блискуче заявлене право існування під час попередніх воєн, згаданий наказ тільки дозволив існування мисливських команд у складі не більше чотирьох чоловік з роти, але навіть не відвів їм особливого часу для спеціальних занять, вказавши лише для цього на суботи, свята і час, призначений для вільних робіт. Це позбавляло солдат-мисливців майже всього вільного часу і тим самим прищеплювало їм поняття про другорядне значення справи мисливських команд, а у занять забирало їх головний шанс на успіх, їх цікавість, тому що як би жваво не поставив начальник мисливської команди заняття, але раз вони віднімають у солдата його вільний час, можна заздалегідь сказати, що він поставиться до них не тільки апатично, а й вороже.


З плином часу з'ясували незручності подібної постановки справи. З причини цієї обставини, послідував циркуляр головного штабу 1891 №202, яким було відведено для занять мисливців два дні на тиждень, пропонувалося можливе полегшення їм вартової служби, в сенсі кількості нарядів, пропонувалося поліпшення їжі під час екскурсій, рекомендувалося надавати начальнику мисливської команди верхового коня, а команді надавати артільний візок на час екскурсій. Далі, наказом по військовому відомству 1892 року №192 введено для мисливців зовнішня відмінність - зелені нашивки на рукавах, дано право на подання в унтер-офіцери спеціально за високі мисливські якості, без проходження курсу навчальної команди, а начальнику мисливської команди призначені столові гроші нарівні з іншими молодшими посадовими особами частини. Незабаром і комплект мисливських команд в окремих батальйонах був доведений до восьми чоловік з роти. Це вже додало значну міцність справі мисливських команд. У свідомість нижніх чинів починає проникати думка, що заняття мисливської команди не є справа другорядна, а так як ці заняття вже не віднімають у них вільного часу, то апатія в заняттях сама собою зникає і замінюється гарячим інтересом до справи, аби начальник мисливської команди любив справу і вмів поставити заняття.


Щоб покінчити з історією мисливських команд, ще залишається сказати кілька слів про їх розміщення. У перший час своєї офіційної появи багато з частин зібрали мисливців на цілком самостійні команди і дали їм окремі приміщення, а згодом, внаслідок циркуляра головного штабу 1891 №202, команди ці не стали поміщатися окремо, а збиралися тільки для спеціальних занять, поміщалися ж мисливці по-ротно, виключаючи випадки широкого розквартирування частин, коли мисливці жили при штабі частини.

 

Тепер звернемося до розгляду подробиць в сучасній постановці справи мисливських команд. Діяльність мисливських команд регулюється розпорядженнями з верху у вигляді наказів по військовому відомству, циркулярів головного штабу, а рівно і наказів, і циркулярів по округах і областям. Ці розпорядження вказують, як на завдання мисливських команд, так і на засоби до їх досягнення. Подальші вказівки засобів, тобто, роду занять, за допомогою яких краще б досягалася мета існування мисливських команд, лежить на обов'язках начальників дивізій і осіб, рівних їм за владою. Нарешті, головним виконавцем та керівником є начальник мисливської команди, під наглядом командира частини. Його завдання - розробка плану занять до останніх дрібниць, згідно із загальними вказівками, вираженими в наказах, циркулярах та інструкціях. Роль начальника мисливської команди в даному випадку є не тільки досить важкою, але і вельми важливою за своїми наслідками, бо при невдалому складанні докладного розкладу занять, всі вказівки втрачають свою силу і не досягають своєї мети. Засобами, що запобігають подібному результату справи, є контроль командира частини і щорічні звіти про заняттях мисливських команд, що подаються від частин військ. Перше з цих засобів впливає безпосередньо на складання розкладу і хід занять, а друге, залежно від помічених ухилень і помилок, дає свої вказівки по розгляді звітів. Виконання ж складеного розкладу занять і згідна постановка їх по відношенню до нижніх чинів залежить цілком від начальника мисливської команди і важко піддається якому б то не було контролю. Отже, безпосереднім діячем у виробленні з стройового солдата витривалого, енергійного, кмітливого, сміливого і спритного мисливця-розвідника є начальник мисливської команди.


Завдання його ділиться на дві частини: перша складається у відповідному виробленні фізичної сторони мисливця, а друга - у відповідному розвитку моральних його якостей. Перша частина завдання відрізняється крайньою очевидністю і великою простотою виконання. Контролююча влада завжди, навіть при поверхневій увазі, може замістити недоліки в цьому напрямку, завдяки чому ця частина завдання користується особливою увагою при її виконанні, та й саме виконання її є справою не особливо складною, тому що статути та практика життя дали в цьому напрямку настільки точні вказівки, що якщо є достатньо часу, то при невеликій увазі з боку начальника мисливської команди і точному дотриманні статутних правил, завжди вийдуть благотворні результати.

 

Друга частина завдання, розвиток моральних і розумових здібностей мисливця, навпаки, відрізняється малою очевидністю, тобто, наслідки його хорошого або поганого виконання вельми важко помічаються контролюючою владою, особливо при поверхневій повірці, завдяки таким обставинам, ця частина завдання нерідко користується найменшою увагою виконавців , але по суті є найбільш важливою і важкою стороною справи, оскільки має на меті змусити моральні сили людини працювати в певному напрямку. Тому в цій частині завдання бажані більша увага і більш точне вироблення вказівок, спрямованих спеціально до врегулювання діяльності та до полегшення завдання начальника мисливської команди.


Згідно із завданням і заняття мисливської команди діляться на дві групи: 1) заняття, які зміцнюють тіло мисливця, і 2) заняття, що виробляють його моральний склад. До занять першої групи відносяться гімнастика, фехтування, стрільба, похідні рухи (екскурсії) і т. п. Гімнастика складається у виконанні на машинах і в польовому гімнастичному містечку вправ, зазначених у статуті, причому деякі з них виконуються в похідному спорядженні. Виконання мисливцями гімнастичних вправ потрібно більш спритне, ніж іншими нижніми чинами. До цього ж відділу занять можна віднести атлетичні ігри, плавання і переборення місцевих перешкод при польових заняттях. Цей відділ освіти майже весь цілком точно визначений статутом, так що, при уважному ставленні, постановка його є досить хорошою. Фехтування почасти дає ті ж результати, що і гімнастика, тобто, зміцнює м'язи і розвиває спритність, але, крім того, розвиває спеціальну спритність в управлінні зброєю. Якщо до статутного фехтування додати вільний бій, то цей відділ освіти можна також вважати добре поставленим і таким що виконує своє завдання. Стрільба мисливцями проходиться в один час з іншими нижніми чинами і в тому ж обсязі, що визначений статутом для всіх. Але з причини того, що рекомендується звернути увагу на те, щоб мисливці всі були прекрасними стрілками і, крім зазначеної в статуті стрільби, займалися стрільбою по рухомих цілях і на вскидку, то по цьому відділу доводиться вести спеціальні заняття, які при дальнобійності наших рушниць, вельми рідко вдається проводити в приміщенні; внаслідок чого є нагальна необхідність у проведенні екскурсій мисливських команд до місць з рідкісним населенням. Що ж стосується рухомих цілей, то не придумати кращої рухомої цілі, як біжучий звір або летючий птах. Таким чином, при проходженні цього важливого відділу освіти, ми мимоволі приходимо до думки про важливість полювання для мисливських команд, але про полювання я докладніше говоритиму нижче.


Похідні рухи мають на меті: по-перше, вироблення витривалості при ходьбі; по-друге, ознайомлення з дорогами, як в сенсі напряму їх, так і щодо якостей; по-третє, вироблення вміння пристосовуватися до всяких похідних умов і переборення перешкод, і в четвертих - вивчення країни і її мешканців. Особливий розряд похідних рухів - нічні рухи, мають на меті ознайомити мисливців з умовами руху вночі. Похідні рухи мають, крім того, і значення розвиваючі.


З наведеного вище перерахування цілей, що досягаються похідним рухом, ясно, що цей відділ мисливської освіти не містить в собі особливої складності, але в той же час вельми важливий. Розглядаючи найбільш видатні відділи мисливської освіти, спрямовані до розвитку фізичних сторін мисливця, ми бачимо, що значна частина їх може цілком розвинутися і дати благотворні результати тільки шляхом екскурсій.


Тепер я переходжу до другої групи занять, до занять, які формуюють моральну сторону мисливця. Приступаючи до цієї групи занять, мимоволі натрапляєш на питання про розміщення команди. Наскільки для фізичних вправ байдуже разом чи по-ротно поміщаються мисливці у вільний від занять час, настільки для занять, спрямованих до формування моральних якостей мисливця, необхідно, щоб вони містилися окремо від рот, складаючи одне ціле, залишаючись постійно під впливом і наглядом начальника команди . При повному відокремленні мисливської команди від рот, в людях мимоволі виробляться молодецькі традиції, пробуджується самолюбство солдата, як мисливця, і готовність постояти за репутацію команди; при існуванні ж цих даних, завдання начальника мисливської команди значно полегшується. Досить одного вчасно сказаного слова, спритного натяку, щоб змусити мисливця пустити в хід всі свої здібності і на науку, і в дійсній мисливській роботі. Нічого подібного не може бути при розміщенні мисливців по-ротно, тому що три чверті свого часу мисливець буде перебувати поза сферою впливу начальника команди, і те, що зроблено в сенсі впливу на моральну сторону солдата, легко втрачається, особливо, якщо в роті виявляться елементи , що не співчувають ідеям команди. До нещастя, ці елементи зустрічаються вельми часто і для успішного виконання найбільш важливої і важкої частини завдання мисливської освіти необхідно, за допомогою окремого приміщення, усунути їх вплив. При окремому приміщенні в довгі зимові вечори який-небудь краснобай зі старих мисливців захоплююче розповість у гуртку своїх молодих товаришів, як хвацько впорався він в одній зі своїх мисливських екскурсій з тигром, ведмедем або розлюченим кабаном; які жахливо круті гори довелося здолати і які степи і ліси довелося побачити йому під час екскурсій, а там хто-небудь пригадає і розповість прочитаний чи розказаний начальником команди приклад молодецтва з військового або мисливського життя; тут же і підходяща книжка з'явиться на сцені ... Для молодого мисливця, що уважно ставиться до всього цього,  всі важкі і неприємні моменти в оповіданні зникають: яскраво малюється тільки захоплююче молодецтво дійових осіб і в ньому народжується непереборна потреба наслідувати їх. На ранок відповідна постановка занять і особистий приклад начальника команди ще більш зміцнюють в ньому таку потребу. День за днем і думки боязкого недосвідченого солдатика придбають такий склад, при якому труди, небезпеки і позбавлення, неминучі при мисливських заняттях, навіть у мирний час, не тільки не лякають його, але приваблюють. Така обстановка, разом із заняттями, з звичайного стройового солдата виробляє сміливого, спритного і витривалого розвідника, який не здригнеться перед небезпекою, завжди виручить в біді товариша і де потрібно спритно проведе ворога. Кожному очевидно, як, при таких даних, полегшується завдання начальника мисливської команди і як за відсутності їх воно ускладнюється.

 

Якщо розібрати, що говорять проти окремого розміщення мисливської команди, то доводиться мати справу з трьома запереченнями:


1. відчуження людей команди від рот;
2. відсутність мисливців з роти в потрібну хвилину;
3. необхідність в проходженні загального курсу солдатської освіти.


У чому може виразитися відчуження мисливця від роти? У тому, що він буде усвідомлювати себе мисливцем, а не солдатом такої-то роти. Але як би мисливець не перейнявся свідомістю свого мисливського положення, він ніколи не забуде, що він, крім того, солдат такої-то роти, в якій він прослужив часто не один рік і встиг завести зв'язки, тим більше не забуде, що на загальні ротні, батальйонні і полкові вчення він буде ставати в лад своєї роти, а три місяці на рік, травень, червень і вересень, буде цілком жити в роті. Що ж стосується самого небезпечного виду відчуження, коли один солдат не йде на виручку іншого в небезпеці, бо вважає його чужим, то, мені здається, такого відчуження, не тільки між людьми команди і рот однієї частини війська бути не може, а й взагалі воно несумісне з духом армії. Безсумнівно, що якщо солдат із віддаленого Сибіру побачить в небезпеці солдата, службовця на іншому кінці Російської Імперії, якого він ніколи раніше не бачив, він життя своє покладе, виручаючи товариша, тільки тому, що обидва вони російські солдати. Що ж стосується відсутності мисливців з роти в потрібний момент,тобто, коли рота отримала окреме завдання, що перешкодить командиру частини віддати наказ мисливцям залишитися при своїй роті. Тоді, ці добірні молодці, з'явившись у роту, не тільки будуть виконувати свою спеціальну роботу, але і залучать на себе увагу всіх нижніх чинів роти і викличуть в них бажання наслідувати. Проходження курсу загального солдатської освіти можна поставити двояко; можна або посилати мисливців на заняття в роти, за виключенням двох днів на тиждень, призначених на спеціальні мисливські заняття, або доручити начальнику мисливської команди і спільні заняття з тим, щоб він займався ними весь тиждень, виключаючи два дні спеціальних занять. На загальні ж вчення роти і більш великих частин мисливці обов'язково повинні повертатися в роти. Останній із зазначених способів постановки справи, на мій погляд, краще, тому що солдат приходить у мисливську команду настільки вже знайомий з предметами загальної солдатського освіти, що його не доводиться вчити наново, а тільки займати, з метою підтримки в ньому отриманих знань і їх удосконалення.


Загальні заняття від того, що вони будуть проводитися в мисливській команді під наглядом начальника, не тільки нічого не втратять у своїй якості, але, навпаки, виграють, тому що в роті занадто багато людей для того, щоб можна було звертати особливу увагу на мисливців , а в команді - в інтересах начальника команди поставити спільні заняття так, щоб молодецька репутація команди була підтримана в усіх відділах військової освіти. Навчальні ж посібники команда може з таким же успіхом завести, як і рота. Можливо - з'явиться заперечення, що не потрібні нам окремі молодецькі команди; але мати мисливців і не мати молодців, значить зупинитися на півдорозі; навіть більше того, це означає, в корені підривати справу мисливських команд, тому що ідея мисливських команд нерозривно пов'язана з ідеєю молодецтва.

 

Тепер я простежу подальший розвиток питання про окремі мисливські команди. Безсумнівно, що в успіху занять, спрямованих до формування моральних якостей мисливця, велику роль відіграє бажання самого мисливця віддатися всією душею справі і що такий настрій його викликається відповідною обстановкою його життя і постановкою справи навчання. Під словом "обстановка життя" я розумію житло, одяг і їжу. Відомо, що для здоров'я людини необхідно упорядковане, в сенсі гігієни, житло. Це правило, торкаючись всіх взагалі, не тільки не повинно минути мисливців, але повинно застосовуватися до них з особливою строгістю, тому що люди, від яких вимагається особливо міцне здоров'я, мають право розраховувати і на особливу увагу до умов збереження його. Так що в кожній частині військ не слід відводити мисливцям яке доведеться зайве приміщення, а, навпаки, до вибору його слід з особливою суворістю докласти всіх правил гігієни. Одяг має значення не тільки в сенсі збереження здоров'я, але і в сенсі підтримки молодецтва. Кожному ясно, що важко мати молодцюватий вид в брудному, залатаному, старенькому мундирі. Це не тільки позбавляє мисливця його хвацького вигляду, але часто і пригнічує його думкою про неможливість підтримати репутацію своєї команди в такому вбранні. Щоб не було цього, досить шкідливого для справи, настрою, потрібно тільки дати мисливцеві зайвий мундир, шаровари, шинель і кашкет, але не в Цайхгаузі, а на руки, а для охайності дати зайвого матеріалу на білизну. Про спеціальне мисливське вбрання і зайві чоботи для екскурсій не говорю, тому що їх майже всюди дають. У разі відрахування мисливця від команди, зайві мундирні речі слід від нього відбирати. Такий добавок в мисливському вбранні частини, ймовірно, могли б зробити зі своєї економії.

 

Далі слід забезпечення команди. Задовольняти її можна двояко: або відрядити до найближчої роти, або допустити самостійне приготування їжі. Перший спосіб, хоча більш дешевий, має значні незручності в тому, що команда повинна буде пристосовуватися до роти, що не завжди зручно для неї за характером її занять. Доведеться іноді переривати заняття мисливської команди, або команда буде спізнюватися до обіду. При самостійному варінні є перешкодою нечисленність команди, тому що якщо покласти в казан по 1/2-фунта м'яса, то, при достатній кількості води, суп буде не наварним, а при малій кількості води його буде мало. Цьому горю можна допомогти, давши мисливцям 1/4 фунта зайвого м'яса на людину. Тоді на обіді буде варитися по 3/4 фунта м'яса, і суп вийде наварним. На таке поліпшення їжі мисливці мають право в силу того ж принципу, що раз від них вимагається міцніше здоров'я, то і потрібно дати посилені засоби для його підтримки. Решту продуктів досить дати по положенню. Обов'язки артільника команди міг би виконувати один з ротних артільщиків за умови прийняття від нього продуктів черговим мисливцем. Все сказане щодо забезпечення стосується довольства мисливської команди вдома, так як в поході забезпечення їх поставлено досить добре. Така обстановка життя буде частково і винагородою мисливцям за їх виняткову трудність служби. Прекрасно обставлена команда мисливців мимоволі приверне до себе увагу всіх нижніх чинів частини і порушить в них прагнення потрапити в команду, а це позбавить начальство від необхідності часто, за браком бажаючих, навмання призначати людей в команду, тому що тоді, при кожному виклику, з'являться десятки бажаючих кращих солдатів і вже з них легше буде вибрати підходящих людей, ніж шукати їх у всій масі. В силу тих же обставини, зараховані мисливці будуть всіма силами намагатися втриматися в команді, тоді як тепер трапляється, що, боячись труднощів служби, кращі солдати ухиляються від призначення у мисливську команду, а відраховуючись з неї йдуть з погано прихованим задоволенням. Крім того, при такій обстановці справи, остаточно зникне думка про другорядність мисливських занять, а з'явиться свідомість незвичайної їх важливості. Це теж не може не послужити хорошої служби справі мисливської команди. Я нічого не сказав ще про адміністративний устрій мисливської команди, але ця сторона питання досить докладно розглянута в замітці р В. Р., вміщеній у вересневій книжці "Військового Збірника" за 1893. З причини викладеного, згадані вище доводи проти відділення мисливської команди втрачають свою силу. Покінчивши з питаннями, нерозривно пов'язаними зі справою морального формування мисливця, я переходжу до частковостей цієї справи, тобто, до другої групи занять.


Другу групу занять складають читання і розмови, знайомство з тактикою ("Статут польової служби"), топографією і полювання. Читання відповідних книг, як самими мисливцями, так, особливо, і начальником команди, впливає, по-перше, на розумовий розвиток мисливця взагалі, а по-друге, цим способом легше, ніж яким-небудь іншим, створити такий склад думок, при якому солдат всією душею віддається мисливській справі. Я вже згадав, який процес відбувається при цьому в душі мисливця, знову надходження в команду; як він під впливом розмов з товаришами і читання книг може захопитися ідеєю молодецтва, а якщо цю справу з любов'ю і уміючи візьме в свої руки офіцер, то безсумнівно користь для служби буде величезна, але не потрібно забувати обстановки життя, інакше й найуміліший офіцер безпорадно опустить руки. Знайомство мисливців з тактикою повинно полягати в твердому і осмисленому знанні сторожової та розвідувальної служби та служби патруля при охороні похідного руху. Потрібно, щоб мисливець настільки грунтовно знав всі статутні правила, які стосуються цього предмета, щоб не тільки міг виконувати обов'язки рядового, але при потребі заміняв би і старшого на посту або в команді й умів би знайтися у всіх скрутних випадках. При проходженні сторожової служби, служба в секреті повинна бути пройдена з особливою увагою. Служба патруля і служба далекого розвідника повинна не тільки проходитися теоретично і практично при окремих вченнях команди, але також при кожній нагоді на навчаннях роти і більш великих частин військ. Не слід бентежитися випадками невдалого виконання завдання мисливцями. Помилки найчастіше пояснюються саме відсутністю практики або тим, що в команді виявилося багато нових мисливців. Адже не можна вимагати, щоб солдат, тільки що зарахований в команду, відразу набував всі необхідні для мисливця якості. Це дається тільки проходженням відомого курсу мисливської освіти, що, в свою чергу, вимагає часу. На помилки ж мисливців слід дивитися, як на потребу практикуватися у своїй справі і придбати в ній досвід. У мирний час, звичайно, помилки розвідників не ведуть за собою особливо важливих наслідків, а тому нехай вони помиляються, аби ці помилки мирного часу дали їм досвід і позбавили їх від помилок у воєнний час, і чим більше начальник дає випадків мисливській команді випробувати свої сили на терені ширшому, тим краще.

 

На приватних своїх заняттях начальник мисливської команди, при всякій нагоді, повинен практикувати ці важливі відділи освіти на великих відстанях, а так як в місцях постійного квартирування команди всі найближчі околиці вельми скоро вивчаються і вчення внаслідок цього, втрачають значну частку свого інтересу і користі, і складання тактичних припущень утруднюється, то мимоволі виступає на сцену знову те ж питання - про користь частих екскурсій, з яким ми вже зустрічалися раніше. Тільки на великих відстанях, при постійній переміні умов навчання і характеру місцевості, можливий повний розвиток далеких і ближніх розвідок і сторожової служби. Степ, гори, ліс, густо населена місцевість, все це вимагає особливостей у відправленні сторожової та розвідувальної служби, і ці особливості, сидячи вдома, ніякою теорією не осилити. Що ж стосується навчань з метою вдосконалення в згаданих відділах мисливської освіти, то, безсумнівно, найбільш корисним є для мисливців участь у двосторонніх навчаннях рот, батальйонів і наступних великихих частин, тому що при них робота мисливців ближче підходить до роботи воєнного часу. На приватних же навчаннях мисливської команди, як би вдало не складалися припущення, завжди доводиться мати справу з великою незручністю: відсутністю противника, який мисливцям протидіяв би своїми розвідниками або постами. Внаслідок цього доводиться визнати, що окремі вчення команди мають характер швидше зразкових вправ без противника, ніж дійсних навчань. Тільки при виконанні деяких припущень, коли чисельний склад супротивника не важливий команда, ділячись на дві частини, може з успіхом обставляти свої приватні навчання. Взагалі ж кажучи, хоча приватні навчання мисливської команди, безумовно, необхідні, потрібно також можливо частіше давати команді можливість повчитися діяти, маючи перед собою дійсного супротивника. В успіху вивчення даної справи велику користь повинні принести спільні польові навчання декількох команд, спеціально спрямовані до вивчення сторожової та розвідувальної служби і мають характер двостороннього маневру. У подібних навчаннях, крім звичайних стимулів, що спонукають мисливців добре знайомитися зі своєю справою, виступило б на сцену і змагання команд між собою. Припущення подібних навчань могли б складатися або старшим начальником військ, до яких належать команди, або, за його дорученням одним із начальників мисливських команд, а старший начальник тільки стверджував би їх і, таким чином, залишався б головним керівником навчань. Начальник же мисливської команди, якому було б доручено скласти припущення, міг би з користю застосувати своє близьке знайомство з топографією місцевості, яка старшому начальнику, звичайно, не може бути так близько знайома, як офіцеру, що буває в частих екскурсіях. Спостереження за ходом виконання завдання й уявлення про нього звіту може бути доручено або одному з начальників мисливських команд, або іншій особі, досить компетентній в цьому питанні. Говорячи про нечисленність команд і недолік приватних навчань, що походять від цього, я розумів переважно мисливські команди окремих батальйонів.


Найважливішим відділом відомостей мисливця є рекогносцировка. Відомості про проведення рекогносцировки повинні викладатися в такому розмірі, щоб мисливець в кожному окремому випадку знав, на які сторони предмета звернути увагу. Наприклад, рекогносцирував він дорогу; йому повинен бути відомий цілий ряд питань, на які потрібно відповісти. Рекогносцирує він ворожу позицію; йому має бути відомо, що саме в ній може цікавити, хто вислав його начальника і т. д. Словом, на кожен випадок рекогносцировки йому слід знати питання, відповіді на які і становить мета рекогносцировки. Для того ж, щоб знайомство з цими питаннями мисливця не було простим зазубрюванням, їх потрібно намагатися під час теоретичних занять викласти окремо, пояснивши, чому ставиться в даному випадку таке, а не інше питання. Тоді відомості, придбані мисливцями, будуть свідомими і якщо випадково забудуться, то можуть бути відновлені шляхом власного мислення. Не слід при цьому забувати, що мисливці є малорозвиненими людьми і у вказаних відділах тактики та топографії потрібно обмежуватися повідомленнями строго необхідними, бо надмірна кількість відомостей може призвести таку плутанину в голові мисливців, що користь від такої роботи буде вельми сумнівна. При викладанні, як цих, так і інших відомостей, потрібно, як можна рідше, вдаватися до книги. Живе слово і приклад, питання і відповіді і взагалі розмовна форма викладання - ось найкраща система навчання. Часто доводиться дивуватися тугим тямам нашого солдатика, коли він знає, що ви пояснюєте йому що-небудь книжкове, а усуньте думку про книжковову розмову, розкажіть йому теж саме своїми словами, та приведіть якийсь приклад і той же солдатик все зрозуміє. При завданнях на рекогносцировку місцевості, чим частіше міняється район, тим краще, а тому не можна не сказати, що і при цьому роді занять екскурсії вельми корисні. Сторожова і розвідувальна служба і рекогносцировка є найважливішими відділами мисливської освіти, тому що все інше служить засобом, що досягає ті чи інші цілі у справі освіти мисливця, а сторожова і розвідувальна служба і рекогносцировка мають безпосереднє практичне застосування, на увазі чого, в курсі мисливської освіти має бути відведено саме видне місце. Крім рекогносцировки, при знайомстві мисливців з топографією, потрібно прагнути, щоб вони вільно читали карту і план і були знайомі з умовними знаками, вміли б орієнтуватися по карті, плану і компасу, мали б поняття про масштаб, знали б і розуміли значення магнітної стрілки на компасі, вміли б орієнтуватися по місцевих предметах і небесним світилам. Читання планів має бути таке, щоб мисливець міг за планом докладно розповісти характер зазначеної на плані місцевості або дороги і з планом і компасом в руках міг би пройти в той пункт, який вказаний на плані. Для того ж, щоб легше досягти вільного і свідомого читання планів, начальник мисливської команди, у присутності нижніх чинів команди, повинен зробити зйомку декількох найбільш характерних ділянок місцевості і при цьому коротко, але удобопонятно розповісти, яким шляхом переноситься місцевість на папір. Тоді штрихи, горизонталі і умовні знаки перестануть бути мертвою буквою для мисливця, а з'являться перед їх очима цілком зрозумілою грамотою. Самі ж мисливці повинні настільки засвоїти сенс зйомки, щоб, розповідаючи про яку-небудь місцевість, могли дати схему її, зберігаючи правильне взаємне розташування точок, без креслення цієї місцевості за правилами топографії. Орієнтувати план або карту повинні не тільки за компасом, а й за наявними на них прикметами. Поняття про масштаб і практичне користування ним найлегше дати під час зйомки, проведеної начальником мисливської команди. Мисливець, знайомий в такій мірі з топографією, буде в змозі не тільки пройти всюди з планом і компасом в руках, не лише виробить свідому розвідку або рекогносцировку, але при доповіді про виконання свого доручення накреслить на землі або папері схему описуваної їм місцевості і таким чином зробить свою доповідь наочніше, і собі допоможе пригадати багато чого, що без креслення було б упущено з виду. Ясно, що сприйняття всіх вищезазначених відомостей, хоча б і коротко, легше для грамотних мисливців, як 6ільш розвинених.

 

Тепер я звертаюся до розгляду останнього роду занять - до полювання. Полювання сприяє формуванню найбажаніших і необхідних якостей в солдата, саме: хоробрості і винахідливості, особливо це можна сказати про небезпечні полювання, якими є полювання на великих хижих звірів і кабанів, також полювання на гірських козлів та інших тварин, що мешкають в місцях небезпечних для життя. На подібних полюваннях учаснику часто трапляється дивитися в очі смерті і, щоб позбутися від неї доводиться пускати в хід всі свої здібності і фізичні сили. Але, крім випадків небезпеки (які, до речі сказати, одні тільки звичайно і цінуються в полюванні), скільки потрібно витривалості, спритності і винахідливості, щоб підійти на постріл до звіра, що намагається всіма силами ухилитися від зустрічі з людиною. Розум людини тут повинен здолати хитрість і обережність звіра. З цієї точки зору, безпечні полювання, як полювання на дрібних хижаків, кіз та птицю, стоять анітрохи не нижче полювання на тигра чи ведмедя, а, мабуть, і вище, на увазі більшої обережності згаданої дичини. Хто сам полював, той, при уважному погляді на полювання, неодмінно прийде до висновку, що воно дає масу випадків для випробування хоробрості і винахідливості людини. Для мисливських же команд воно особливо важливе тим, що дає їм відсутнього в мирний час противника, який є не умовним, а справжнісіньким противником, що протиставляє мисливцеві, то свою хитрість і обережність, то кігті і зуби, а іноді і все це разом. Здібності мисливця тут теж працюють не шуточно, бо результатом недбалості, боягузтва або невмілості може бути не умовна, а справжнісінька поразка, що приносить із собою не тільки ганьбу невдачі, але часто і смерть. Не менш важливим противником мисливця на полюванні є природа. Які гори, болота і ліси припадає долати мисливцеві, щоб дістатися до дичини! З якими ріками доводиться мати справу, за відсутності майже всяких засобів для переправи через них! Не потрібно думати, що подолання подібних перешкод впливає тільки на м'язи людини. Ні, витрачати таку масу енергії, яка витрачається при подоланні місцевих перешкод, не можна безслідно для душі. Характер людини загартовується і отримується звичка до наполегливого переслідування наміченої мети. Виробляється також вправність в боротьбі з місцевими перешкодами: це теж, свого роду, спритність. Потім, часто доводиться на полюванні і голодувати, і мерзнути, і мокнути, і всі потреби солдатські, які інший солдат тільки й побачить під час військового походу, мисливцеві доводиться випробувати в мирний час. Так що, якщо поглянути на полювання з військової точки зору, то виявиться, що солдат у мирний час воює і обстановка цієї війни до деякої міри походить на умови справжньої війни. Полювання корисне ще тим, що часто викликає далекі екскурсії. Про користь їх я вже мав нагоду говорити у відділі про похідні рухи. З точки зору фізичної користі, полювання розвиває витривалість, загартовує здоров'я людей, дає велику практику в стрільбі по рухомих мішенях, у плаванні і влаштуванні переправ з підручних матеріалів і взагалі в боротьбі з місцевими перешкодами. З того, що я вже сказав, досить вирішальне значення має полювання і, з точки зору користі, на полювання команд не можна дивитися, як на випадкове заняття, або як на втрату часу і розвагу. Загальне правило: немає полювання, яке, хоча б частково, не примушувало працювати і душу, і тіло людини. Якщо полювання іноді і буває позбавлено небезпеки, то воно, в усякому разі, вимагає спритності в боротьбі з обережністю дичини; якщо, по великій кількості дичини, мисливство та приймає іноді промисловий характер, як, наприклад, туркестанське полювання на кабанів, то благодійна сторона від цього нічого не втрачає. Адже чим більше вбито кабанів, тим більше представляється випадків для подолання перешкод, стрільби, хоробрості й спритності; крім того, стрілець здебільшого не знає, свиня перед ним або сікач; це змушує чекати гіршого, тобто. що після пострілу поранений сікач кинеться на нього. Стрільба ж при подібній перспективі, очевидно, виробляє твердість і спокій духу і близько підходить, з моральної обстановки, до бойової стрільби. З усього цього випливає, що полюванню бажано відвести на ділі чільне місце в ряду занять мисливської команди і вести його також систематично і уважно, як і інші заняття, не соромлячись строком звільнення команди для цієї мети і не вважаючи це час втраченим для інших занять. Час це тим більше не втрачено для занять, якщо умілий начальник мисливської команди завжди знайде можливість, паралельно з полюванням, провести заняття і по інших галузях мисливського освіти і при набагато кращій обстановці, ніж удома. Стрільба, сторожова і розвідувальна служба, знайомство з топографією набагато краще вивчаються саме паралельно з полюванням.

 

У своєму короткому дослідженні справи мисливських команд я зупинявся переважно на тих відділах освіти, які користуються недостатньою або односторонньою увагою, намагаючись висвітлити переважно ті їхні риси, які найчастіше вислизають від уваги. У всякому разі, з того, що мною сказано, з'ясовується, що найкраще обставлені заняття, розвиваючі мисливця фізично, а заняття, що формують моральні якості, навпаки, часто залишаються в забутті. Перш за все, дуже серйозною перешкодою в справі морального і розумового розвитку мисливця є розрізнене розміщення мисливської команди, внаслідок чого моральний вплив на мисливців завжди вислизає з рук начальника команди і найважливіша і важка частина мисливської освіти вкрай утрудняється. Потім, кожному відомо, який важливий вплив могли б мати читання та бесіди на моральний склад мисливця, а між тим їх звичайно відсувають на другий план. У той час як фізичні вправи мають строго певні години, читання та бесіди проводяться між іншим, та й то не скрізь. У деяких частинах запропоновано читати після вечері до повірки і взагалі в будь-який вільний від занять час; хоча при цьому пропонується не неволити нижніх чинів до слухання читань, але, по-перше, вільний від занять час дається солдату, щоб він міг полагодитися, зайнятися своєю справою, відпочити і якщо може, то і почитати, але не за призначенням, а сам по собі. Віднімати у солдата його вільний час навряд чи справедливо; по-друге, чи правильно з головного робити другорядне? Хіба заняття, наприклад, рушничними прийомами настільки важливі, що не можна від них відняти три, чотири години на місяць і віддати їх на користь вироблення морального елемента в мисливця? Тим більше що, при недостатньому виробленні цього боку освіти, ніякий лад не допоможе мисливцям виконати своє завдання на війні. Інші відділи цієї групи теж обставлені недостатньо добре. Відомості з тактики та топографії, як тільки справа доходить до спільних навчань, прямо повіряються, тоді, як їх саме бажано закріпити, вказавши практичне значення. Далекі екскурсії не завжди вирішуються охоче (правда, здебільшого, за упокорення коштів команд) і притому, на них дивляться однобічно, цінуючи тільки їх результати з фізичної сторони. З причини такої постановки мисливської освіти, слід побажати, щоб моральне формування солдата-мисливця не ігнорували на користь фізичного, а навпаки, як більш важливе, було б поставлено з ним, по крайній мірі, в однакові умови.


Перш ніж закінчити цей нарис, я вимушений сказати кілька слів про головного працівника команди, її начальника. Призначення його досить точно окреслено наказами по військовому відомству; робота його з цього нарису теж дещо з'ясовується. Ми звернемо тільки увагу на його матеріальне становище. Не так давно його спеціальна робота не оплачувалася ніякими добавки до змісту; потім, коли справі мисливської освіти була дана більш тверда постановка, офіцерові, завідувачу командою, встановили утримання столових грошей у розмірі 23-х рублів на місяць і дозволили надавати верхового коня. Витрати його на взуття та одяг значно збільшуються, завдяки частим випадкам псування; утримання під час екскурсій теж значно дорожче, факт загальновідомий, та, крім того, доводиться жити на два будинки, особливо сімейному. З причини таких даних, здавалося б справедливим підтримати його бюджет під час екскурсій видачею польових добових грошей або просто збільшити у відповідному розмірі утримання, щоб зрівняти його з утриманням інших молодших посадових осіб частини, яким, сидячи вдома, не доводиться так ризикувати і витрачатися. Що стосується верхового коня, то він повинен бути його постійною приналежністю, також як у ад'ютанта, з відпусткою на неї фуражу, тому що в роботі мисливської команди на польових, а почасти й на домашніх навчаннях, величезну роль грає рухливість начальника команди. Щоб встигати на всі ділянки розкиданої команди, йому, звичайно, необхідний кінь і не випадковий, часто дуже поганий з обозного двору, а верховий, який звик до управління з офіцерським козачим сідлом. Це сідло, з м'яким сидінням, досить зручне для тривалої їзди. Особливо це має місце при навчаннях вночі і в горах, де і на хорошому коні легко зламати собі шию.

 

Звичайно, бажані поліпшення в обстановці справи мисливської команди викличуть невеликі витрати, але не потрібно забувати, на що підуть ці витрати. Мисливці - це очі, вуха і добірні руки військової частини. Військова частина без розвідників - це сліпий і глухий чоловік. Але щоб мисливці стали тим, чим вони повинні бути, їх недостатньо назвати мисливцями, потрібно також уважно поставити справу навчання, і тоді вийдуть розвідники, яких ніщо не в змозі замінити. Конкурентом їх на цьому поприщі може бути тільки кавалерія; при далеких розвідках і на хорошій дорозі це небезпечний конкурент, але сажень канава, густий ліс, болото, крута гора і т. п. перешкоди, щр часто роблять кавалерію безсилою, та й сховатися кавалеристу не так легко, як піхотинцеві. У ближній же розвідці мисливці незамінні, оскільки ця роль надзвичайно важка для кінноти і вимагатиме від неї марних жертв. Для цієї роботи необхідно тільки подумати про полегшення спорядження мисливців. Словом, хоча мисливці в розвідці поступаються кавалерії у швидкості, за те у них немає відмови; і всюди і завжди вони можуть бути і будуть, при уважному до них відношенні, очима і вухами військ і удалими виконавцями всяких ризикованих підприємств.

 

1897 Військовий Збірник, том ССXXXV, С.-Петербург

-----

Думаете купить квартиру в Москве нереально?  Есть варинт. Можно купить квартиру в рассрочку от застройщика.  компания предлагает выгодные условия и индивидуальный подход. Все детали по ссылке выше.

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com