Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Львівському Едему бути!
( 10 Votes )
Написав Пустельник Переглядів - 25019   
Вівторок, 22 квітня 2008 14:10

Довго виношувана ідея створення у Львові справжнього, надсучасного зоопарку нарешті набуває реальних форм, і, цілком можливо, що через два -- три роки городяни зможуть влаштувати собі  пікнік на вихідні в своєрідному Едемі, тобто в оточенні диких звірів. Про це -- розповідь в.о. начальника міського управління екології Михайла Казимира, під егідою якого й відбувається підготовча робота в цьому напрямку:

-- Історія взаємовідносин людини з дикими тваринами яскрава й дивовижна, -- сказав п. Михайло. -- Ми почали вивчати звірину ще тоді, коли жили в печерах і, очевидно, робитимемо це впродовж усього земного життя. У тій чи іншій формі зоологічні парки існують вже не одну тисячу років. Вони з’явились в Азії та Єгипті епохи Древнього царства як колекції незвичайних створінь для розваги та просвіти членів можновладних родин.

 

Нині програмні документи міжнародної Асоціації зоопарків та акваріумів визначають „зоопарк” як „організаційно продуманий і постійно функціонуючий заклад із професійними працівниками, який вирішує переважно просвітницькі та естетичні завдання, володіє дикими тваринами, використовує їх, піклується про них і демонструє їх відвідувачам у відповідності із розкладом роботи”. Якщо керуватися цим визначенням, у світі нині 600 зоопарків, а в Україні -- 7. Як свідчить статистика, відвідуваність, наприклад, північноамериканських зоопарків за рік постійно перевищує сумарну відвідуваність всіх національних футбольних і бейсбольних матчів.


Місто накладає на зоопарки особливі просвітницькі обов’язки. Не спілкуючись із дикими тваринами, виросло не одне покоління, а нестійка громадська думка щодо природи довкола нас та її мешканців за відсутності цього досвіду і фактичних знань, коливається то в один, то в інший бік. Для багатьох городян можливість дізнатись більше про диких тварин і навіть ближче познайомитися з ними, не відвідуючи зоопарків, нині є майже нереальною. Водночас зацікавлення та думки цих людей можуть визначати політику в галузі землекористування і врешті-решт долю диких тварин і їх природних місць життя.


Важко відшукати що-небудь більш пристосоване для рекреації, аніж зоопарк. Почуття „краси життя”, яке виникає у цих місцях, очевидно, трохи пояснює популярність такого виду закладів, однак ніхто насправді не знає всіх причин, які щорічно приводять у зоопарки десятки тисяч відвідувачів.


Можна передбачити, що більшість приходитиме сюди не за просвітою, а заради відпочинку, та й немає такого закону, який би забороняв засвоювати вічні цінності, одночасно отримуючи задоволення. У цьому полягає одна із найважливіших відмінностей між відпочинком у зоопарку і розвагами, які пропонують інші, створені для проведення вільного часу заклади. Крім того, хороший зоопарк -- оаза живого розмаїття серед штучного міського ландшафту, монотонної архітектури, цегли і транспорту. Сьогодні якість Середовища і самого життя щораз більше ототожнюється із їх розмаїттям. Не дивно, що заклади, які дозволяють зануритись у світ живої, незвичайної природи, дозволяють не лише отримати унікальні знання, але і прекрасно відновлюють сили.

   

Нині для таких об’єктів щораз важливішою стає охорона диких тварин. Унікальним вкладом зоопарків в охорону природи слід вважати зацікавлення нею відвідувачів цих закладів. Програми освіти і збереження тварин, які проводять зоопарки, можуть стати основою виховання в людей відповідального ставлення до дикої фауни і її природних місць життя, тобто розвитку природоохоронної етики. Щораз більшого значення набуває також розмноження в них диких видів і наукові дослідження, адже іноді лише за допомогою таких заходів можливо зберегти чи відтворити представників окремих видів фауни, які вимирають. Львівський зоопарк також міг би взяти на себе програми із розведення таких ссавців, як дикий кіт, рись, видра, окремих рідкісних видів земноводних, плазунів, птахів і безхребетних регіональної фауни.

   

Одним із варіантів розташування майбутнього Львівського зоопарку може бути частина території лісопарку „Білогорща”.  Хоча можливі й інші варіанти. Нині ця зелена територія є недостатньо облаштованою і спланованою. Тому, якщо проектувати тут зоопарк, можна максимально зберегти природний ландшафт, органічно вписавши зоопарк у цю зелену зону міста, залишивши при цьому вдосталь місця під власне паркову територію. Адже зоопарк -- важливий заклад культури, де населення змістовно проводить свій вільний час. До того ж, для такого великого житлового масиву, як Левандівка, та й міста загалом, він, на мою думку, дуже потрібен.


Ідею створення цієї зони обговорюють провідні профільні державні організації та установи міста та регіону: Інститут екології Карпат, Природознавчий музей НАНУ, Львівське обласне управління лісового та мисливського господарства, профільні кафедри УНЛТУ, кафедра зоології біологічного факультету ЛНУ ім. І.Франка та низка громадських екологічних і природоохоронних організацій.

 

У зв’язку з цим треба згадати й про Постанову Верховної Ради України від 22.09.1994р. №177 (94-ВР) „Про програму перспективного розвитку заповідної справи в Україні”, в якій було передбачено з 1999р.  розпочати роботи зі створення у м. Львові зоопарку загальнодержавного значення. Було передбачено відповідне фінансування, але через певні об’єктивні та суб’єктивні причини цього не відбулося.


Передовсім доцільно принципово вирішити, де можливо розташувати такий об’єкт, а потім шукати чи надавати кошти для його створення. Під зоопарк доцільно відводити ділянку площею 30 -- 50 га в межах міста. Вона має бути цілісною, із різноманітними природними умовами, у незаболоченому районі, де присутня материкова флора і є добре транспортне сполучення, адже зоопарк без відвідувачів -- не зоопарк. Таке місцерозташування дасть змогу утримувати тварин у добре спланованих просторих вольєра і загонах, при цьому нібито розчиняючи їх у ландшафті парку, надаючи відвідувачеві можливість максимально комфортно стежити за тваринами та змістовно відпочивати. Розташування майбутнього зоопарку у названому лісопарку надасть своєрідності і його експозиційній частині, в якій планують показ представників насамперед фауни Західного регіону України, а також місцевих, рідкісних і декоративних порід свійських тварин і представників екзотичних видів, витривалих до наших кліматичних умов, невибагливих до кормів. Така площа зоопарку потрібна для забезпечення нормального доступу відвідувачів до експозиції тварин, оскільки загально прийнятна норма на відвідувача – 80 м2,  рекреаційне навантаження – 110 осіб/га, рекреаційна ємність парку розміром 50 га -- 5,5 тис. осіб. Зелені насадження у зоопарку відіграють велику роль у організації простору, регулюванні потоків відвідувачів, створенні місць для відпочинку батьків із дітьми, забезпеченні шумозахисту і візуальної ізоляції.


Створення зоопарку повинно проходити поетапно. Його неможливо збудувати і здати в експлуатацію як звичайний житловий будинок.


Фінансуватимуть зоопарк, відповідно до чинного законодавства України. за рахунок державного та місцевого бюджетів України; доходів від господарської, наукової, експлуатаційної, культурно-просвітницької та ін. діяльності; коштів позабюджетних і благодійних фондів; коштів природоохоронних фондів; цільових та інших добровільних грошових внесків підприємств, організацій, установ, зокрема, міжнародних, та окремих громадян.


Враховуючи відповідні рекомендації вчених та фахівців і використовуючи найновіші принципи утримання тварин, у майбутньому Львівському зоопарку можна буде створити унікальну експозицію із представників регіональної фауни й окремих екзотичних видів і декоративних порід тварин, яких можна придбати або отримати безкоштовно з цирків, інших зоопарків, із приватних колекцій та за рахунок поранених і вилучених через це у порушників. Завдяки такій експозиції відвідувачі зможуть краще пізнати дику природу, отримати задоволення від споглядання диких і домашніх тварин, помилуватись їхньою грацією, силою, спритністю, забарвленням, оригінальним зовнішнім виглядом, а місто матиме ще один унікальний і цікавий туристичний рекреаційний об’єкт.

 

 -----

Ищите где отдохнуть не истратив весь домашний бюджет? Предлагаем обратить внимание на отдых без посредников в Кучугурах. Хорошие условия, множество развлечений и доступные цены дадут возможность получить заряд энергии и бодрости на целый год вперед.

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com