Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
КЛОПОТАННЯ Про необхідність створення Нижньодніпровського національного природного парку
( 4 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 21354   
П'ятниця, 01 серпня 2008 16:52
КЛОПОТАННЯ Про необхідність створення Нижньодніпровського національного природного парку  
30-07-2008
Відповідно до Закону України ‛Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки“ та Закону України ‛Про екологічну мережу України“ в області реалізується завдання по створенню національної екологічної мережі країни.

Міністерство охорони навколишнього природного середовища України
ДЕРЖАВНЕ УПРАВЛІННЯ ОХОРОНИ НАВКОЛИШНЬОГО ПРИРОДНЬОГО СЕРЕДОВИЩА В ХЕРСОНСЬКІЙ ОБЛАСТІ
73026, м. Херсон, пров. Козацький, 10,
тел./факс: (0552) 26-31-95,
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів, Вам потрібно включити JavaScript для перегляду
Від 21.06.2007 р. № 05-7/969
Голові Херсонської обласної ради Демьохіну В. А.

КЛОПОТАННЯ

Про необхідність створення Нижньодніпровського національного природного парку

Відповідно до Закону України ‛Про Загальнодержавну програму формування національної екологічної мережі України на 2000-2015 роки“ та Закону України ‛Про екологічну мережу України“ в області реалізується завдання по створенню національної екологічної мережі країни.

Формуванню цілісної екологічної мережі Херсонської області, як складової національної екологічної мережі України, передує організація об'єктів і територій природно-заповідного фонду. Природно-заповідний фонд Херсонської області налічує 75 територій та об'єктів природно-заповідного фонду, загальною площею 222180,0 га, близько 7,8 % від площі області, що є добрим показником серед областей України, але не відповідає науковим рекомендаціям для степової зони - 10 %. За ініціативи природоохоронних організацій, науковців та громадськості створюється Нижньодніпровський національний природний парк в Білозерському, Голопристанському, Цюрупинському районах Херсонської та Новокаховської міськради, загальною площею 50000 га, без вилучення земельної ділянки, яка передається під охорону землекористувачу центральними органами виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов'язання.

Метою створення та функціонування цього об'єкта є недопущення знищення ділянки Дніпра з прилеглими територіями - одного з найцінніших природних заплавно-літоральких комплексів в Європі. Лише в нижній течії -від Каховської ТЕС до Днїпровсько-Бузького лиману річка Дніпро зберегла свій відносно природний стан. Про необхідність створення тут національного природного парку мова йдеться вже давно (Висоцький та інші., 1926; Лавренко, 1927; Дубина, 1986, 1992; Червона книга України, 1994, 1996; Зелена книга України, 1987 та інші; Перспективна мережа заповідних об'єктів України, 1987; Бойко, Бойко, 2001,2004 та багато інших).

В дельті Дніпра і на прилеглих територіях збереглися типові та рідкісні угруповання заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра та балок, відслонень гірських порід, в т. ч. 12 рідкісних типів рослинності, які включені до Зеленої книги України. В ценозах відмічено 71 вид тварин, 32 види росли, що включені до Світового Червоного списку МСОП, до Європейського Червоного списку, до Червоної книги України, до Червоного списку Херсонської області (Бойко, 2002). Тут розташовані уже існуючі об'єкти природно-заповідного фонду України та ділянки водно-болотних угідь міжнародного значення (Рамсарські угіддя).

Значна щільність заселення регіону нижнього Дніпра, наявність міст (Херсон, Нова Каховка, Гола Пристань, Цюрупинськ) обумовлюють нерівномірний територіальний розподіл інтенсивності антропогенної дії. У зв'язку з цим доцільно створити заповідний об'єкт напіввідкритого поліфункціонального типу, а саме: національний природний парк, в якому поруч з зонами абсолютної заповідності будуть виділені зони помірної охорони (заповідно-туристичні золи), зони рекреації, зони господарської діяльності та захисні (буферні) зони.

Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області вважає, що існують всі підстави для створення національного природного парку ‛Нижньодніпровський“ в Білозерському, Голопристанському, Цюрупинському районах Херсонської та Новокаховської міськради, без вилучення земельних ділянок у землекористувачів, та просить надати дозвіл на збір матеріалів попереднього погодження.

Додаток:

1. Наукове обґрунтуваннящодо подальшого створення Нижньодніпровського національного природного парку 5 арк. в 1 прим.

2. Картосхема Нижньодніпровського національного природного парку на 1 арк. в 1 прим.

3. Копія листа від 12.06.2007 р. №28-8-8/756 Державної служби заповідної справи Мінприроди України.

Перший заступник начальника Держуправління М. В. Мартинюк


Додаток № 1

до листа Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Херсонській області від 21.06.2007 р. № 05-7/969

Наукове обґрунтування необхідності оголошення Нижньодніпровського національного природного парку

 Велика ділянка нижньої течії Дніпра з прилеглими територіями від Каховської ГЕС до Дніпровського лиману є одним з найцінніших заплавно-літоральних об'єктів Європи. Довжина її становить близько 120 км, розташована вона в Каховському, Цюрупинському, Голопристанському, Бериславському та Білозерському районах та біля м. Херсона. Про необхідність створення тут заповідного об'єкту йдеться в працях, починаючи з 20-х років (Лавренко, 1927; Висоцький та ін. 1928; Червона книга України, 1980, 1994; Дубина, 1986; Зелена книга Української РСР, 1987 та ін.; Перспективная сеть заповедных объектов Украйни, 1987).

Тут збереглися типові та рідкісні угрупування заплавних лісів, боліт, лук, піщаних степів, степових схилів Дніпра, відслонень гірських порід, в т. ч. 12 синтаксонів, які включені до зеленої книги України. В ценозах відмічено 71 вид тварин, що включені до Червоної книги України (1984 р.), з них 2 види включені до Міжнародної Червоної Книги фактів МСОП, 9 видів - до Європейського Червоного списку (1991), 32 види з рослин і грибів, що включені до Червоної книги України (1994) (див. Додатки до довідки). Території (акваторії), що пропонуються до включення в основному відносяться до Каховського, Херсонського та Старозбур'ївського лісхоспзагів, колгоспів, рибгоспів, комунгоспів та ін.

Характеристика території Нижньодніпровського національного природного парку (райони та зонування)

 У заплавному парку можна виділити три райони (сектори) (Дубина, 1986): Верхній, Центральний та Нижній, а на їх території відповідні зони.


І. Верхній природно-рекреаційний район, площею 43200 га охоплює заплавні та частину надзаплавних ділянок від греблі Каховської ГЕС до с. Антонівки з великими площами лісопаркових ландшафтів, водойм, водотоків, ділянок степових схилів з відслоненнями вапняків з численними рідкісними, реліктовими і ендемічними видами. Господарювання - помірно-інтенсивне - випас худоби, сінокосіння, посіви с/г культур, дачні ділянки. Населені пункти - Дніпряни, Козачі Лагері, Кринки та деякі інші. Рекреаційне навантаження помірно інтенсивне. Тут розміщений ботанічний заказник ‛Інгулецький лиман“, зоологічні заказники ‛Кринківське поселення бобрів“ та ‛Микильське поселення змій“.

На території Верхнього району виділено 5 зон:


1. Зона абсолютної заповідності.


2. Заповідно-туритстична (природоосвітня).


3. Рекреаційна.


4. Господарська.


5. Буферна.

До абсолютно-заповідної зони відносяться водойми Довге, Кругле, Горіхове, Домаха, Глибоке. Комар, Собецький лиман, Свириди, Дупелі, Криве, водотоки Гниловод, Мізюриха, Річище та прилеглі ділянки, Кам'янський, Бургунський, Понятівський, Тягінський та Інгулецький лимани з прибережними ділянками та схилами балок, степовими схилами Дніпра, а також територіальне віддалена ділянка яка тягнеться від межиріччя Дніпра, Чайки та Цюрупинської Конки до с. Антонівки. Особливої охорони потребують лимани степових річок, у яких ще збереглися рідкісні та реліктові ценози водяного горіха, водяної лілії, глечиків жовтих, плавуна щітолистого та багато інших видів флори і фауни (див. Додатки).

Заповідно-туристична зона прилягає до абсолютно-заповідної, межа йде по островах і водотоках Кринкінської, Цюрупинської Конок та русла Дніпра. До неї віднесено ділянку від с. Кринки до м. Цюрупинська. Тут різноманітний рельєф, рослинність, мальовничі ландшафти.

Рекреаційна зона розташована з розривами на берегах Дніпра та водотоків Козак і Каховський, це остепнені луки, піски, рідше заплавні ліси.

Господарська зона розташована на піднятих прируслових частинах обривів і заплави. Використовується як пасовище та сінокоси.

Буферна зона. На правобережжі межа її проходить по автомагістралі Каховка-Херсон, на лівобережжі Каховка-Дніпряни-Козачі Лагері-Цюрупинськ. До неї входять населені пункти.

II. Центральний рекреаційно-господарський район, площею 14400 га, займає ділянки від с. Антонівка до м. Гола Пристань між Містами Херсон, Гола Пристань, Цюрупинськ. Господарювання тут інтенсивне, багато дачних ділянок, велике рекреаційне навантаження. Частина території заплави Дніпра входить до приміської зони Херсона (о-в Карантинний) Цюрупинська та Голої Пристані. Тут розташовані залізниця, мости, автошляхи через Дніпро. Рослинний і тваринний світи дуже багаті і різноманітні, розміщене Білозерське мисливське господарство.


На території Центрального району виділено також 5 зон.

Абсолютно-заповідна зона включає озера Біле зі схилами балок, озера Безмен, Чичкувате, Виноградне, Чичужне та заплаву правого берега р. Кошової. Тут зберігається багатий рослинний покрив.

Заповідно-туристична зона включає лимани Стебліївський, Кардашинський, озера Боброве, Солонецьк, Круглик, Полянкове, Вчорашнє та прилеглі водотоки, а також острови, що примикають до лиманів. Тут є типова водна та болотна рослинність.

Рекреаційну зону, де будують спеціалізовані парки і комплекси відпочинку планується розмістити на островах Карантинному, Стебліївському, Великому і Малому Потьомкинських, Білогрудому і ділянках, що прилягають до міст Цюрупинська і Голої Пристані.

Господарська зона включає притерасні ділянки заплави, де трава скошується і випасається, або ділянки розорані. В районі міст Херсона, Цюрупинська, Голої Пристані споруджуються ставки.

Буферна зона охоплює надзаплавні ділянки Олешківської і Збуріївської піщаних арен та степової ділянки правобережжя.

III. Нижній природно-заповідний район займає ділянки заплави й надзаплавні прибережні (від Голої Пристані до Дніпровсько-Бузького лиману - на лівобережжі до с. Геройське). Загальна площа району 56000 га. тут розміщені Бакайський державний та Дніпровський рибний заказники, зоологічний заказник ‛Бакайський жолоб“, ботанічний заказник ‛Шаби“, а також Дніпровське, Краснюковське, Проріжанське та Лиманське мисливське господарства, південна частина входить до буферної зони Чорноморського біосферного заповідника. В районі мало порушені масиви лісів, боліт, водної та піщаної рослинності. Господарювання помірно інтенсивне

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com