Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Кінбурнська коса - унікальний півострів-заповідник
( 9 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 14101   
Субота, 13 вересня 2008 00:13

Від країни лісів до країни водойм, птахів і риб

Мало хто знає про такий дивовижний об’єкт, як Кінбурнська коса, тим більше мало хто бував там. У той же час ця надзвичайна місцевість є ідеальним місцем для охочих повністю відпочити від цивілізації та любителів екстремального відпочинку.

 

Кінбурнська коса – унікальний півострів-заповідник з піщаними пляжами, зеленими лісами та первозданною природою, який знаходиться на межі Дністрово-Бузького лиману та Чорного моря.
kosa_2.jpg

 

Довжина коси – біля 70 км. В найширшому місці вона нараховує 24 км, а далі вона звужується буквально до метра. Звідси і назва коси, яка в перекладі з тюркської означає „волосовидний мис” (“кін” – волос та “бурун” – мис). Кінбурнзька коса завершується гострим „волосовидним мисом”, який має довжину біля 10 км.


Коса територіально розташована у двох областях – Херсонській (початок) та Миколаївській (основна частина). В межах Миколаївської області включно з однокілометровою акваторією Дніпровського лиману, Чорного моря та Ягорлицької затоки на півострові створений Регіональний ландшафтний парк „Кінбурнська коса” площею 17 890,2 га. В наступному році на цій території передбачається створення національного природного парку.

Біота Кінбурнської коси складає біля 5 тисяч видів, із них 153 види занесені до охоронних списків - Червоної книги України, до європейського та світового червоних списків.

Кінбурн – важлива ділянка приморського екологічного коридору, в межах якого пролягають міграційні шляхи величезної кількості птахів. В останнє десятиліття на острові навіть з’явилося скупчення рідкісних рожевих пеліканів. Тут можна побачити навіть представника арктичної фауни – гагу звичайну, яку, за словами орнітологів, привабила велика кількість мідій.

Надзвичайно цікавим, але дещо небезпечним для туристів місцем є Чаплинка – місце гніздування чапель, які влаштовують свої гнізда на деревах, в насадженнях сосни. Від цього ліс пропадає, стає сірим від чаплиного посліду. А небезпека полягає в тому, що чаплі, коли лякаються, випльовують залишки своєї їжі. І тому з верхівок дерев на туристів можуть падати залишки риби, жаб тощо (працівники парку радять милуватися чаплями і слухати їхні крики здалеку).     

Одна з визначних особливостей природного оточення Кінбурнської коси – невеличкі дубово-березові, осикові й вільхові гайки, розкидані по низинах серед піщаних просторів острова. Це рештки знаменитої Гілеї – країни лісів у пониззі Дніпра, яка за описами старогрецького історика Геродота, існувала тут у V ст. до н.е. На косі зимував і князь Святослав із своїм полком у 971 році, на солончаках видобували сіль запорізькі козаки, чумаки. Кінбурн славився також і великою кількістю риби, якої у лимані раніше було більше, аніж в Азовському морі.Сьогодні на косі існує 3 села, в яких живуть близько 800 жителів. Є дві школи, кілька магазинів, фельдшерсько-акушерський пункт. „Зараз, на жаль, майже усі ділянки біля води розпродаються. Ціна на них росте дуже швидко. Наприклад, три роки тому земля тут коштувала по 100 доларів, а тепер продають вже від 5 до 10 тисяч доларів за сотку. Які банки ще дадуть такі відсотки? На жаль, Дніпровське узбережжя коси вже майже усе забудовано», - говорить директор Регіонального ландшафтного парку Петрович Зіновій Осипович.

За його словами, нинішня інфраструктура коси не готова приймати туристів. „Сьогодні на косі немає жодного узаконеного звалища, немає куди дівати рідкі відходи. Невеликі туристичні бази, які тут є (максимум на 100 місць), змушені відходи захоронювати «під себе». Надалі так робити не можна. Треба вирішити цю проблему, адже найближчий населений пункт, де є звалище, – Гола пристань (Херсонська обл.). Це стик інтересів областей, і навряд чи Херсонщина з Миколаївщини буде приймати відходи”, - бідкається директор.

На переконання Миколи Томенка, Кінбурнська коса не повинна перетворюватись на місце масового відпочинку, а має залишитись місцем пізнавального, інформаційно-освітнього напрямку. „Сьогодні сюди приїздять на екскурсії школярі, проходять практику студенти-ботаніки. Тепер бажано, щоби школярі хоча би з Миколаївської та Херсонської областей мали можливість бодай раз на рік там побувати і провести живий урок природи”, - запропонував Микола Томенко.

Потрапити на косу можна катером «Очаків-Кінбурнська коса», який ходить двічі на день.  Екскурсію на косі необхідно замовляти завчасно. Групу людей перевозять автобусом. Така екскурсія для однієї особи коштує усього 10 грн.

А поки що унікальними природними умовами користуються лише люди, яким вдалося побудувати тут будинки. Те, що з однієї сторони Кінбурнської коси море, а з іншої – Дніпровський лиман, створює унікальні можливості для оздоровлення. Тут навіть повітря має лікувальні властивості, адже надзвичайно багате на йод та бром.

 

 Коментарі  

 
#1 Юра Пасічник 23.08.2011 21:39
Відколи Дністер змішується з Бугом і омиває Кінбурнську косу!!!!??
Кінбурнську косу омиває Дніпровський лиман і Чорне море... (подивіться на карту неучі) :-)
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com