Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Майбутнє на мушці
( 5 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 9085   
Вівторок, 16 вересня 2008 21:55

red_book_ukraine.jpgВ Україні з кожним роком все більше представників флори та фауни потрапляють до категорії рідкісних та вимираючих. Одними з тих, хто опинився на межі життя та смерті, стали й зубри. 

  zubry1.jpgЗемля — єдина з планет Сонячної системи, де існують необхідні умови для утворення, існування та розвитку різних форм життя. Завдяки складним еволюційним процесам, які відбувалися тут протягом багатьох мільйонів років, ми з вами зараз маємо можливість насолоджуватись різноманіттям оточуючого світу. Тільки уявіть собі, на що була б схожа наша планета без її дивовижних ландшафтів, водойм, рослинного та тваринного світу! Нажаль, людство чомусь досить недбало ставиться до всіх цих реальних чудес. Вирубуючи ліси, висушуючи річки та болота, забруднюючи оточуюче середовище, винищуючи представників флори та фауни, кількість яких видається нам нескінченною, ми тим самим «рубаємо гілку, на якій сидимо».

 

     Вплив науково-технічного прогресу вже зараз дається взнаки. Так, тільки за останні 30 років минулого століття кількість видів диких тварин на планеті зменшилась на 40%! Все більше представників світової флори та фауни потрапляють на сторінки Червоної книги, причому деякі з них, незважаючи на запізнілі заходи щодо їхнього порятунку, вже остаточно зникли. Як згадка про те, що ми мали, але так недбало втратили, залишаються ілюстрації та описи в енциклопедіях і підручниках. Не виключено, що вже для прийдешніх поколінь поки що звичні нам тварини та рослини перетворяться з живих істот на суху інформацію в книжках, де останнім реченням буде: «В природі більше не зустрічається» або «Повністю вимерли кілька років тому».
     В Україні, як і в інших країнах, існує своя Червона книга, що рік від року товщає. На сьогодні в неї занесені 541 вид рослин та 382 види тварин. Але насправді ситуація набагато серйозніша. Так, тільки в Криму, за свідченнями вчених-біологів, до категорії рідких можна віднести близько 1192 видів рослин та 893 представників місцевої фауни. В інших регіонах країни тваринний і рослинний світ також потерпає від агресивного людського втручання. Перелік видів, що з людської вини опинилися на межі життя та смерті, справді вражає. Навіть вовки, які були звичними мешканцями наших лісів, завдяки неконтрольованому полюванню тепер також претендують на почесне місце в Червоній книзі.
     До тварин з особливо сумною долею та нерайдужними перспективами чи не в першу чергу можна віднести зубрів. Колись ці могутні дикі бики, що, до речі, є родичами американських бізонів, були широко розповсюджені у всій Європі, від Піренеїв до Уральських гір. Але інтенсивне полювання та війни стали причиною того, що на початку ХХ сторіччя вони були майже повністю знищені. Відродження виду почалося після 1926 року з 48 (за деякими даними 52) особин, що на той час ще збереглися в різних зоологічних садах. Завдяки наполегливій цілеспрямованій роботі, що проводилась в СРСР, вченим вдалося досягти певних позитивних результатів. Вже на початку 80-х років минулого сторіччя поголів'я зубрів збільшилось до 1100 особин. Так в місцях напіввільного існування зубрів — в заповідниках та заказниках — за тваринами наглядали спеціальні співробітники. Вони не тільки стежили за їх переміщенням, фізичним станом, взаємовідносинами, харчуванням, а й охороняли зубрів від будь-яких посягань на їхнє життя з боку двоногих. Адже в природі у зубрів практично немає ворогів. Єдиний ворог, якому вони не здатні протистояти, — це людина. Причому, мова йде як про мисливців та браконьєрів, так і про тих, з чиєї ініціативи безконтрольно вирубуються ліси, а природні пасовища перетворюються на сільськогосподарські угіддя. А оскільки інтенсивний розвиток суспільства вимагає все нових жертв і від природи, місць, де зубри могли б почуватися вільно, при цьому не вступаючи в конфлікт з людьми, залишилось не так багато.

 

 zubry3.jpg


     Україна — одна з небагатьох європейських країн, де зубри, хоч і в невеликій кількості, поки що існують. Але, судячи з усього, це тільки питання часу. Якщо в середині 90-х років минулого сторіччя поголів'я українських зубрів складало близько 664 (за іншими даними 685) особин, то 10 років потому ця цифра зменшилась вдвічі, а за даними 2007 року в Україні нараховувалось вже близько 190 цих тварин. Так, була повністю знищена колись досить численна популяція зубрів (близько 110 голів) в Чернігівській області. Суттєво скоротилась кількість зубрів у Рівненській, Волинській, Чернівецькій областях та на Вінниччині. Так, чисельність зубрів, що мешкають у Рівненській і Волинській областях, за цей період скоротилася з 205 до 35 голів, у Чернівецькій області — з 225 до 94. У Вінницькій області з 126 тварин вижити вдалося сімдесяти чотирьом. Звичайно, найбільше зубри потерпають від браконьєрів та мисливців, які — одні заради грошей, а інші — задля розваги — полюють на загалом беззахисних тварин. Адже, не зважаючи на начебто існуючі закони, що мають охороняти зубрів та інших рідких тварин, полювання на них по суті залишається безкарним. Крім того, несприятливі екологічні умови все частіше спричиняють спалахи інфекційних хвороб серед зубриного поголів'я, а скорочення природних пасовищ призводить до зниження інтенсивності їх розмноження.
     Так що, як бачимо, цим красивим і сильним тваринам живеться не солодко і без людського переслідування. Отже, чи не час вже задатися питанням «А що саме я можу зробити для того, щоб змінити ситуацію на краще?». І, об'єднавши зусилля, все ж таки допомогти зубрам не потрапити в категорію «тих, що вимерли».

 

Волинь, №839 СУБОТА, 13 ВЕРЕСНЯ 2008р

 

Можливо Вас зацікавить:

 

 

 

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com