Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Червонокнижних пускатимуть без віз!
( 3 Votes )
Написав Юрій РУДЕНКО Переглядів - 13164   
Четвер, 20 листопада 2008 15:12

 шляхів міграцій звірини у ЄвропіУ дикій природі завжди були кордони між територіями існування живих істот. Інша справа, що серед тварин  вони чисто умовні, і лише людина розумна вдалася до створення “залізної завіси” у вигляді суцільних ліній колючих дротів із сигналізацією та автоматників.  Така практика  призвела до знищення багатовікових шляхів міграцій звірини здебільшого у Європі, і зумовила згубну локалізацію цілих популяцій зубрів, ведмедів, рисей і диких котів (подекуди звірина почала вироджуватися.) znak.jpgЗ утворенням Євросоюзу кордони скасували, і ця проблема стала неактуальною для значної території нашого континенту, але не для України. Та все ж світова спільнота зоологів і мисливствознавців не налаштована чекати, коли нашу країну все-таки таки приймуть до ЄС і вже тепер намагається відкрити “зелені коридори” для братів наших менших.

 

Із цього приводу нещодавно в Міністерстві охорони навколишнього середовища відбулася міжнародна конференція, на яку запросили і працівників національного природного парку “Сколівські Бескиди”. Розповісти про її результати ми попросили заступника директора цієї установи Василя Приндака:

-- Питання транскордонних переходів для звірини нині стоїть дуже гостро, і, передовсім, для нашої субпопуляції зубра, -- розповів п. Василь. -- Відсутність “свіжої крові” призвела до того, що вони в наших горах практично вимирають. Не сприяє “залізна завіса” й оздоровленню популяцій інших видів диких тварин. Відкриття такого екокоридору між нашим нацпраком та Бещадським Парком Народовим (Польща) значно покращило б ситуацію. Фактично проект прокладання екокоридорів вже розроблений, але є багато застережень щодо його втілення. Чи не основна проблема в тому, що цей коридор проходитиме через територію багатьох землекористувачів, яким це не до вподоби, адже для того, аби не турбувати дичину, їм доведеться значно скоротити, або й зовсім припинити господарську діяльність у самому коридорі.top-img.gif

 Нині ми маємо лише накреслені шляхи екокоридорів і під час їх затвердження на державному рівні своє вагоме слово мали б сказати Міністерство охорони навколишнього середовища, Держкомлісгосп, мисливські і громадські організації та інші зацікавлені сторони.

-- Хто є головним куратором проекту від України?

-- Міністерство охорони навколишнього середовища. Гроші ж на його втілення поки що надає лише посольство Нідерландів в Україні. В проекті також задіяні фахівці географічного факультету Львівського національного університету ім. І.Франка та Інституту екології Карпат.
Науковці фактично пройшли всі ці коридори, так би мовити, в натурі, вивчили всі перешкоди для тварин і підготували рекомендації для їх подолання.

-- У яку пору року ними користуватиметься згадана звірина?

-- Звір має сезонні міграції. Здебільшого вони припадають на осінь та весну. Зубри, наприклад, навесні можуть пересуватись аж на кількасот кілометрів, а згодом повернутися додому. На жаль, є і утрудненні місця в екокоридорі (річки, автомагістралі та ін), але проектом передбачено створення переходів для тварин у таких місцях.  А оскільки це відбувається в період паводків, то проектом передбачено створення переходів для них також і на річках. За кордоном така практика існує вже давно і не тільки для переходів через річки, а й автостради.

-- Невже рисі, лісові коти, ведмеді й зубри ходять однією стежиною?

-- Не зовсім. Але фахівці намагалися розташувати спільні екокоридори якомога ближче до їхніх одвічних шляхів. До того ж, там планується створення підгодівельних майданчиків, що приваблюватимуть дичину.

-- Скільки екокоридорів буде і де саме вони пролягатимуть?

-- Наразі заплановано два. Перший -- у районі Вижницького національного природного парку, а інший -- “Сколівських Бескид”.
Львівщиною він пролягатиме росохацькими полонинами і здебільшого Турківським районом (Боринським і Турківським лісовими господарствами). Проходитиме він і землями  комунального значення, зокрема, землями “Галсільлісу”. Ширина буде різною (залежно від рельєфу), від кількох сотень метрів до кількох кілометрів. У буферній зоні екокоридору мало б бути заборонене й полювання.

-- А як до цього ставляться самі прикордонники?

-- Вони обіцяли у певних визначених місцях у період таких міграцій дичини знімати колючий дріт. У них нині досить технічних засобів, щоб приховано спостерігати за цими ділянками і відсіювати  двоногих порушників кордону.

-- Чи не використають ці екокоридори для своєї чорної справи  губителі природи браконьєри?

-- На жаль, це не виключено. Але випадки браконьєрства нині вже не є масовими, як це було в Україні у 90-х роках минулого століття. Загалом охорону екокоридору мали б посилити відповідні служби охорони навколишнього природного середовища, екоінспекції і адміністрація новоствореного в Турківському районі регіонального ландшафтного парку «Надсянський».
Ця установа мала б здійснювати подальший моніторинг екокоридору та подавати свої рекомендації для поліпшення його функціонування.

-- На вашу думку, наскільки швидко вдасться втілити цей проект у життя?

-- Нині цей процес дуже ускладнюється тим, що не всі землекористувачі територій, якими проходитиме екокоридор, захоплені цим задумом. За кордоном це питання вирішується простіше, бо там землевласнику держава платить компенсацію, за те, що він не чіпає заповідної ділянки. Не думаю, що й у наших реаліях до цього швидко дійде.

Інтерв’ю взяв
Юрій РУДЕНКО

 Коментарі  

 
#1 vasyl eger 21.11.2008 18:37
;-) uraaa zubriv u EUROPU i nas :P
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com