Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Krwawe afrykanskie "Lowy"
( 0 Votes )
Написав Onet.pl Переглядів - 10568   
Понеділок, 02 лютого 2009 19:57

Brytyjscy myśliwi płacą władzom Zimbabwe tysiące funtów, by móc wziąć udział w masowym odstrzale słoni. Dzięki temu znajdują się wśród myśliwych, którym zezwolono na tropienie i wybijanie całych stad, łącznie z młodymi. Potem mogą sfotografować się z martwym trofeum.

Od jakiegoś czasu krążyły słuchy, że w Zimbabwe dokonuje się odstrzału słoni, których populacja wynosi w tym kraju od 80 do 100 tys. Dopiero teraz jednak pojawił się niepodważalny dowód na to, że cudzoziemcy płacą za przywilej wzięcia udziału w tym procederze.

 

Odstrzały słoni wywołują olbrzymie kontrowersje. Na ogół oznaczają wybicie wszystkich zwierząt w stadzie liczącym przeciętnie około tuzina osobników. Obrońcy środowiska potępiają je jako okrutne i niepotrzebne.

Zwolennicy z kolei argumentują, że zwierzęta niszczą ekosystem odzierając całe rejony z jadalnej roślinności i monopolizując źródła wody, a ich zabijanie jest jedyną efektywną metodą kontroli liczebności. Odrzucają jako nieskuteczne alternatywne rozwiązania proponowane przez ekologów, takie jak zwiększanie powierzchni środowiska udostępnianego zwierzętom, ich relokacja, a nawet stosowanie środków antykoncepcyjnych.

Peter Carr, zawodowy organizator polowań z Yorkshire, zabrał w zeszłym roku klientów do parku narodowego Hwange, gdzie dokonali odstrzału stada słoni, w tym młodych. Uważa się, że ten największy w Zimbabwe park, liczący 5600 mil kwadratowych powierzchni, jest domem około 50 tysięcy słoni – czyli liczby dwukrotnie wyższej niż jest w stanie efektywnie pomieścić.

W zorganizowanych przez Carra łowach brał udział Benjamin Chang, brytyjski chirurg ortopeda, praktykujący przy Harley Street (ulica, przy której od XIX wieku mieszczą się najbardziej prestiżowe gabinety lekarskie w Londynie – przyp. Onet). Za udział zapłacił 5 600 funtów, z których większa część została przekazana władzom parku.

Chang i Carr zastrzelili po trzy słonie. W przeciwieństwie do kontrowersyjnych łowców trofeów, myśliwym biorącym udział w odstrzale nie wolno zatrzymać żadnej części zabitego zwierzęcia. Mogą za to robić zdjęcia...

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com