Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Зубри на Чернігівщині живуть тільки у звітах
( 9 Votes )
Написав Іван ОЛЕСЬ Переглядів - 8774   
П'ятниця, 13 лютого 2009 03:03

zubr5.jpgНа початку 2007 року останні 7 зубрів Чернігівщини потонули у річці Остер, провалилися під лід. До цього жодного випадку подібної загибелі таких тварин не було.
Хто змусив розумних ссавців тікати через річку по крихкій кризі? bison_bonasusПоза сумнівом, це було облавне полювання – впевнені фахівці.
З того часу у нашій області більше немає зубрів. Хоча з року у рік владоможці роблять доповіді "у Багдаді все спокійно" – чисельність тварин тримається, ніяких проблем не маємо.

Зубри – наше розтринькане багатство


Те, що сьогодні у світі все ще є зубри, цілком і повністю заслуга людини. На початку минулого століття у природі зник останній представник виду. Лишилися лише півсотні тварин у зоопарках. Щоб відродити популяцію зубрів, учені схрестили їх із американськими бізонами.

Далі і досьогодні – копітка робота по відбору генетично чистих зубрів та збільшенню їх кількості.

До кінця 20 століття у Європі жили близько 2 тисяч зубрів. Одна з найбільших популяцій – майже 700 тварин – дісталася незалежній Україні у спадок від СРСР.
Зараз за офіційними даними в Україні збереглося близько 200 голів. Отже, 700 мінус 200 – безслідно розчинилися 500 тварин. Якщо врахувати приплод, число збільшується до тисячі.
Де вони поділися? І хто у цьому винуватий?
Велике розслідування щодо знищення зубрів в Україні підготували Володимир Борейко та Володимир Сесин.

Пам’ятник нашому беззаконню?


Дослідники наводять цифри: у 1992 році на Чернігівщині жило 120 зубрів. Гарні, могутні тварини. Берегти їх – престижно, у Польщі, Білорусі та Росії з року у рік кількість зубрів зростає. Їх охороняють урядові програми та окремі губернатори. Створюються заказники, мобільні бригади з технікою, щоб наздогнати будь-якого порушника спокою тварин.

Що ж у нас? Пшик.
Програм і законів по охороні – немає.
Техніки і оснащення для лісників – тим більше.
Що маємо? Навіть офіційні завищені дані не приховують: зубрів спочатку стало 70, потім 40, 20…
Остаточно загинули зубри Данівської популяції, що на Чернігівщині, у березні 2007 року. Вони втонули, провалившись під лід. Шестеро останніх зубрів і маленьке їх дитя. До того зубри ніколи не тонули в Острі.
Їх гнали мисливці – кажуть дослідники.

Полювання формально і насправді


Формально на Україні полювання на зубрів заборонене. Втім, дозволяється вбивати тварин із селекційною метою. Тобто старих, хворих, із нехарактерним окрасом і так далі. Насправді ж під виглядом селекції іде комерційне спортивне полювання.

У мережі інтернет можна знайти десяток турфірм, і не лише українських, що пропонують полювання на рідкісних тварин у будь-якій кількості, були б гроші клієнта. Причому можна замовити зубра, що має трофейну цінність. А значить – точно селекційно бракованого.

Дослідники наводять жахливі дані.

"Інспектор Чернігівського облуправління Міноборони Парфентьєв загадував, як у 1992 році він прибув у Данівське мисливське господарство на селекційний відстріл зубрів, який насправді був перетворений у облавне полювання для двох французів. Інспектор зупинив полювання. Більше начальство не направляло Парфентьєва контролювати селекційний відстріл зубрів", - пишуть дослідники.

Повна безкарність


Думаєте, хоч хтось був покараний за знищення зубрів? Ніхто! Жодного разу!

На великого, помітного звіра полюють люди, впевнені у своїй безкарності.

"Місцеві жителі вважають, що всі ці роки зубрів знищувала чудово оснащена браконьєрська група, під прикриттям Носівської райдержадміністрації і за підтримки Данівського мисливського господарства", - йдеться у дослідженні Борейка та Сесіна.

Наприклад, був випадок, коли великий чиновник у Данівському господарстві сплутав зубра з лосем і убив його. Тушу закопали. Кримінальної справи не було.

У 1995 році до Носівки серед білого дня пришов поранений браконьєрами зубр. Можливо, сподівався на допомогу від людей. Місцеві мешканці добили звіра сокирами і ножами. Тушу розтягли по домівках на м’ясо. Кримінальної справи не було.

Результат? Зубри на Чернігівщині випарувалися.

Один проти бюрократів – не воїн


Втім, не всі байдуже ставляться до винищення зубрів.

Протягом 2005-2007 років лісник із Козельця Марусечко оббивав пороги Мінприроди України, Чернігівського облуправління лісового господарства, Чернігівської облради. Він просив зробити хоч щось для збереження останніх зубрів.

У відповідь він отримував відписки і жодних реальних дій.

Тим часом зубрів у області остаточно добили.

Щоправда, чиновники та деякі вчені пропонують розв’язати проблему, заселивши зубрами Чорнобильську зону. Але біологи протестують. По-перше, вплив радіації точно не буде на користь тваринам. Адже зубри – ссавці, як і люди. І радіація для них також шкідлива. А по-друге, Чорнобильська зона давно стала територією браконьєрів. Виселити туди зубрів – значить, підписати їм смертний вирок.

Дивно, але у звітах чиновників зі звіром все нормально.

"Аналіз динаміки вказаної чисельності (мисливських тварин) по області за попередні роки дає змогу стверджувати, що чисельність основних видів диких тварин в області за останні 2-3 роки не зменшується і стала стабільною" – йдеться у офіційному повідомленні О.С.Онищенко, головного спеціаліста сектору взаємодії із ЗМІ та зв’язків з громадськістю Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області.

Щоправда, назва "зубри" у цьому звіті сором’язливо замовчується. Нема тварин – нема і їх скорочення.

Скажете, ми зараз у такому болоті, що не до зубрів? Насправді винищили їх не за один день, і не вчора. Так само, як багатьох інших тварин і принципи людяності як такої.

P.S. Поштовхом для написання матеріалу стала публікація «Дичину рахують взимку». З неї можна зрозуміти, що все у нас дуже гарно. 69% мисливських господарств в області знаходиться під контролем Голови Чернігівської організації Українського Товариства мисливців та рибалок (УТМР) Олександра Прокоп’єва.

При підготовці використані матеріали дослідження "Истребление зубров в Украине, Беларуси, Польше и России" Володимира Борейка та Володимира Сесіна.

 

bison_bonasus.jpg

 

Чисельність, розселення і добування зубрів у 1999-2007рр.

Чисельність, розселення і добування зубрів

  Завантажити повний перелік таблиць можна тут

 

 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com