Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Припутень змінив прописку!
( 10 Votes )
Написав Пустельник Переглядів - 16565   
П'ятниця, 23 травня 2008 13:21

pryputen.jpgФакти переселення лісових братів наших менших у межі міста завжди цікавлять фахівців, адже це свідчить про значні зміни у довкіллі  мегаполісу. Не стало винятком і нещодавнє гніздування у межах Львова такого сторожкого птаха, як припутень.

Ясна річ,  якби вулицею почав прогулюватися ведмідь чи лось, то це спричинило б  значно більший резонанс, та все ж і масова поява лісового голуба в районі вулиці Наукової привернула  велику увагу орнітологів-аматорів і мисливців.

 

 

Його не бачили в межах міста дуже давно, аж ось він повернувся

 

Першими звернули на це увагу, як  і завжди,  міські прихильники Діани, адже у період  ловецького міжсезоння очі мисливця особливо сумують за картинами стрімкого  бігу  чи польоту дичини. Спочатку думали, що це просто з’явилися дуже крупні екземпляри звичайних міських сизарів, які від’їлися на міських смітниках. Та великим же було здивування звіробоїв, коли, пригледівшись, вони упізнали сторожкого лісового мешканця -- припутня.

 

Треба зазначити, цей птах -- найкрупніший голуб Європи, вагою понад півкілограма. Коли птах летить, впадають в око білі плями на крилах, коли ж сидить, такі ж білі позначки й на шиї.

 

З’явившись у місті, припутень, не втратив своїх лісових звичок і тримається надзвичайно втаємничено в густих кронах дерев. Спостерігати за ним можна здебільшого лише під час польоту.

 

А от мешканцю вул. Наукової, старому мисливцю, п. Володимиру неабияк пощастило: навпроти його вікна припутні побудували гніздо і тепер щоранку будять мешканців будинку своєрідним, далеко чутним глухим голосом. Воркування їх, порівняно з іншими видами голубів, грубе і важке, а тому поміж багатоповерхівками ця пісня звучить якось особливо піднесено, врочисто та дико.

 

Сусіди-мисливці тепер не втрачають нагоди відвідати колегу та помилуватися  з  вікна його квартири невимушеною поведінкою завидного мисливського трофею, адже сторожкість цього птаха в дикій природі зазвичай не дозволяє звіробою наблизитися до нього на дистанцію вірного пострілу, що робить здобич ще бажанішою. А подивитися тут є на що, адже над окрасом голуба всевишній потрудився на славу. Загальний колір птаха -- сірувата блакить, а груди та низ -- винно-рожеві. Окрім світлих плям на шиї та крилах, ще й широка поперечна смуга на хвості.

 

Віднедавна інтерес ловецького коша до цього виду дичини зростає, адже полювання на диких голубів стає у нас чи не найбільш доступним, особливо для міських мисливців.

А в Англії, наприклад, такі лови давно вже є найбільш популярними, оскільки вони надзвичайно спортивні. Щоб влучити у цього віртуоза швидкісних маневрів у повітрі, треба володіти неабиякою стрілецькою майстерністю.  Збиваючись на осінь у зграї, припутні летять із великою швидкістю, різко змінюючи напрямки, а за потреби можуть і просто зупинитися на мить у повітрі.

 

До того ж, і зір у лісового голуба не надто поступається соколиному.

 

Самі лови, як відомо, не є  складними, основне -- розвідати шляхи перельотів, місця годівлі та відпочинку лісових голубів. А потім влаштувати засідку з належним маскуванням. На початку ж мисливського сезону, коли птах ще не  дуже ляканий, досить ефективним може буди полювання з підходу.

 

Поблизу Львова, в районі озера Глинна Наварія такі лови іноді бувають досить цікавими і виконати дозволену до відстрілу норму вдається досить часто.

 

Новосели вул. Наукової побудували гніздо досить своєрідно: просто настелили плоский настил з тоненьких гілочок, і незважаючи на те, що він просвічується, переплетіння витримує вагу птаха та двох відкладених яєць. Та місце вибрано все ж специфічне – пробратися до гнізда птах може лише продершись крізь густе гілля. Мабуть, саме через це голуб і отримав свою назву -- “припутень”, тобто той, який живе у переплетіннях гілок.

 

Випадок гніздування припутня у межах  нашого міста цьогоріч не поодинокий і він спонукає до певних роздумів щодо причин появи цього лісового мешканця у міських кварталах.

 

Місцеві орнітологи-аматори припускають, що пояснень може бути кілька.

 

 По-перше, загальна кількість диких голубів віднедавна зростає, оскільки зменшується їх смертність від випадкових отруєнь, адже зарубіжне сільське господарство тяжіє до екологічних способів вирощування культур, з якомога меншим застосування хімії, а наші ж селяни тепер не в змозі закупляти отрутохімікати у великій кількості, а те, що все-таки закупляють, використовують ощадно, не розкидають навмання, як це було за часів Радянського Союзу.

 

По-друге, озеленення околиць міста збільшується, тридцятирічні дерева утворюють справжні гайочки та сквери. Це створює зручні місця для гніздування лісового голуба.

 

По - третє, добробут городян зростає, і, на жаль, збільшується кількість харчових відходів у смітниках, що поліпшує кормову базу птахів. Це шкодить диким голубам, адже вони забувають, як шукати корм у дикій природі та хворіють на ожиріння.

 

Не виключено також, що змінити прописку лісових голубів змушує й неконтрольований ріст кількості хижих птахів довкола міста. Скажімо чисельність яструбів-тетерев’ятників подекуди дуже велика і зростає й надалі, завдаючи неабиякої шкоди не лише голубам, а й куріпкам, качкам, гусям і зайцям.

На Заході, як відомо, “зайвих” яструбів відповідні служби відловлюють для переселення в ті місця, де їх нема, або ж замало. У нас же цю справу пустили напризволяще, а природоохоронне законодавство України забороняє  регуляцію чисельності хижих птахів шляхом відстрілу.

 

Загалом же факт появи лісового мешканця над міськими кварталами фахівці не вітають, бо дичина все-таки повинна залишатися в дикій природі.

 

-----

Шукаєте хорошу, надійну та гарну люстру? Завітайте у інтернет-магазин світильників www.osvetim.com.ua і Ви точно підберте те що Вам потрібно. Тут величезний асортимент для найрізноманітніших потреб, а також чудове обслуговування, професійні консультанти та швидка і надійна доставка.

 Коментарі  

 
#1 мисливиць 22.10.2008 11:22
У нас, в Кам"янець-Подільському я цих голубів бачу кожний рік, в районі міського парку.
Примічаю їх як тільки вони прилітають на весні і дуже радію їх появі, адже не перший рік являюсь прихильником цього виду полювання. І на весні, в місті побачити знайомий силует і їхне воркутіння дуже радує кожного любителя даного виду полювання.
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com