Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Денні хижі птахи України — хто вони?
( 33 Votes )
Написав Ольга Яремченко - Українське товариство охорони птахів Переглядів - 45389   
П'ятниця, 20 березня 2009 15:14

Денні пернаті хижаки — одна з найбільш таємничих груп птахів, зустріч із якими здебільшого викликає захоплення їх красою та досконалістю, і відчуття загадковості.
хижі птахи України Про існування цих птахів знають усі. У народі їм дали загальну назву кібці — у південних регіонах України, коршаки — на півночі країни. Багато хто, особливо серед мешканців села, мисливців, лісників, голуб’ятників ставляться до них украй агресивно, при зустрічі вбивають їх і їхніх малят, розорюють гнізда, бо вважають шкідниками, які полюють на свійську птицю, голубів, мисливських птахів і дрібних звірів.
Чи виправдане таке ставлення до пернатих хижаків? Чи правильно ми чинимо, знищуючи їх? Чи не зашкоджуємо такими вчинками в першу чергу собі? На ці запитання можна знайти відповіді лише з’ясувавши — якими є денні хижі птахи, хто вони і чим живуть.
Передусім, денні пернаті хижаки — це далеко не «кібці» та «коршаки». Це велика і надзвичайно різноманітна група птахів, котрі відрізняються між собою не лише зовнішнім виглядом, а й способом життя, місцями мешкання, смаковими уподобаннями.
В Україні зустрічається 33 види денних хижих птахів. Серед них скопа; шуліки; яструби; канюки; луні; орли (беркут, степовий орел, могильник, підорлики великий і малий, орел-карлик); орлани (білохвіст і довгохвіст); соколи; грифи. І кожен із них — це окреме життя, окрема історія і сформовані стосунки з людиною.

Скопа — дуже рідкісний хижий птах. Великий, із розмахом крил до 160 см. Оселяється в лісах біля водойм. Тримається подалі від людей. Основна їжа — риба. Людям ніяк не шкодить. Але його все рівно при зустрічі вбивають цілеспрямовано, чи просто так, кинувши у сидячого птаха камінь, як це трапилося восени 2008 року на Житомирщині.
Шуліки — в Україні мешкає два види: чорний і рудий, із яких рудий є дуже рідкісним. Птахи великі, з розмахом крил від 135 до 165 см. У польоті їх легко відрізнити від інших пернатих хижаків за вирізом на хвості у вигляді прапорця. Мешкають переважно в лісах у річкових заплавинах. Живляться мишами, полівками, щурами, влітку ловлять також птахів. На свійську птицю практично не нападають. Але їхній спокійний, плануючий політ над селами завжди викликає переполох серед курей, а тому їх помилково вважають тими хижаками, котрі нищать свійських птахів, і при нагоді вбивають.
Яструби — в Україні зустрічається три види: великий, малий і коротконогий. Широко розповсюджені яструби великий і малий. Птахи невеликих розмірів. Найбільший серед них — великий яструб, у якого розмах крил сягає 100-117 см. Дорослих птахів легко впізнати за характерними поперечним смугам на тулубі (як у зозулі); у молодих — смуги поздовжні і цим вони схожі на канюків. Живуть у лісах, часто оселяються поряд з населеними пунктами. Дуже спритні, маневрені. Легко і швидко літають між деревами, що є їх характерною прикметою. Полюють із засідок, ховаючись у кроні дерев. Вибравши жертву, нападають несподівано і стрімко. Живляться переважно птахами. Часто полюють у дворах людських осель: малі яструби ловлять горобців, синиць та інших дрібних птахів, а великі — свійську птицю, завдаючи значної шкоди птахівництву. Великий яструб — саме той птах, який дійсно шкодить людям.
Канюки — в Україні відмічають три види: звичайний і степовий — гніздяться, зимняк — прилітає на зимівлю. Широко розповсюджені канюк звичайний і зимняк. Вони зустрічаються скрізь, де є мозаїка лісів з відкритими просторами. Ці хижаки середнього розміру, з розмахом крил 110-150 см. Дуже різні за кольором оперення, в якому переважають руді та бурі відтінки. Низ із темними рисками, або поперечними смугами, схожими на такі, як у яструбів. Через це їх часто необізнані люди вважають яструбом, і сприймають як шкідливого птаха. Хоча способи полювання і харчовий раціон канюків суттєво відрізняються від яструбиних. Канюки полюють не ховаючись, на відкритих просторах, повільно літаючи та описуючи в польоті кола, часом «зависають» у повітрі. Живляться переважно гризунами. За один день канюк з’їдає десятки мишей і полівок, зберігаючи, таким чином, багато зерна. Тому, знищуючи канюків, ми не лише обходимося з цими корисними птахами несправедливо, а іще й завдаємо шкоди сільському господарству, винищуючи природних ворогів шкідників зернових культур.
Луні — на території України зустрічається чотири види: польовий, степовий, лучний і очеретяний. Це птахи відкритих просторів. Вони мешкають на полях, луках, болотах, у степах. Мають струнке тонке тіло та довгі загострені крила. Полюють, повільно і низько літаючи над землею. За цими ознаками їх легко розпізнавати. Живляться луні гризунами (переважно — мишами), невеликими степовими і водно-болотними птахами, плазунами, комахами. Знищуючи велику кількість шкідників зернових культур, приносять неоціненну користь сільському господарству.
Орли — одні з найбільших хижих птахів України. Розмах крил у різних видів сягає 180-215 см. Постава велична і могутня. Всі вони рідкісні і потребують особливо дбайливого ставлення до себе. Оселяються здебільшого в глухих, віддалених від людей місцях. Тим, кому вдається побачити орла, можна вважати пощастило, адже зустріти такого птаха дуже складно через їх скритність і надзвичайно малу чисельність.
Соколи — особлива група пернатих хижаків, яка вирізняється міцним тілом, довгими гострими крилами і стрімким польотом. В Україні налічують 8 видів соколів, серед яких знамениті ловчі птахи — сапсан, балабан, кречет, і дрібні соколики — кібчик, підсоколики, боривітри, які винищують величезну кількість мишовидних гризунів і всіляких шкідливих комах. Мешкають соколи переважно в лісах, помежованих із відкритими просторами, лісосмугах. Проблема цієї групи хижих птахів у тому, що ловчих соколів із природи вилучають мисливці, а дрібних соколиків, коли вони залітають у населені пункти, нерідко вбивають місцеві жителі, вважаючи їх шкідливими.
Грифи — в Україні живе три види: гриф чорний, сип білоголовий, стерв’ятник. Надзвичайно екзотичні хижі птахи. Живуть у горах Криму. Всі рідкісні. Безумовні санітари природи. Потребують дбайливого ставлення до себе.

 

hyzi_ptahy_ua.jpgОтже, із викладеного короткого опису основних груп денних хижих птахів, які населяють Україну, видно, що єдиною групою пернатих хижаків, котра дійсно здатна створювати відчутні проблеми людям, є яструби, зокрема великий яструб, який активно полює на свійську птицю. І тут є над чим працювати в пошуках цивілізованого вирішення проблеми, уникаючи масового переслідування й винищення птахів. Решта хижих птахів приносять величезну користь, винищуючи шкідників сільського господарства, а також хворих і ослаблених тварин, сприяючи, тим самим, оздоровленню популяцій і попередженню епідемій небезпечних хвороб. І те агресивне ставлення мисливців до окремих із них, зокрема до канюків, шулік за їх полювання на мисливських птахів і дрібних звірів, невиправдане, оскільки користь від цих пернатих хижаків неоціненно більша.

sylvain_hellio.jpg фото: Sylvain Hellio

 

На завершення хотілося б сказати, що більшість денних хижих птахів в Україні перебувають у складному стані, бо позбавлені людського тепла та піклування. Єдине, що вони мають в достатку на нашій землі — це жорстоке, або, в кращому випадку, байдуже ставлення до себе. І якщо наше ставлення до цих птахів не зміниться, ми просто їх втратимо, а натомість отримаємо чимало проблем у перспективі свого власного існування.

Ольга Яремченко
експерт ТОП
 У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com