Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Обертальні приманки (основні моменти)
( 10 Votes )
Написав Administrator Переглядів - 5793   
П'ятниця, 20 березня 2009 18:01

Обертальні приманкиАвтомобільна промисловість різних країн випускає величезну кількість моделей машин. У цій різноманітності  кожен може спробувати знайти для себе  авто, яке більшою мірою відповідає його вимогам. Але що цікаво, спортсмени,  в змаганнях, що передбачають виступ на зразках, що серійно виготовляються, йдуть на різні хитрощі. В результаті, такий «серійний» автомобіль мало чим, окрім зовнішніх обводів, нагадує те, на чому вимушена пересуватися більшість любителів. Це пов'язано з тим, що після розробки прототипу до процесу підключаються технологи, в яких стоїть завдання настільки відмінне від спочатку закладеної в автомобіль концепції, що може вийти, як в анекдоті – хотіли, як краще.
Явище має місце не лише при створенні автомобілів. Творці риболовецьких приманок стикаються з цим так само часто, як і розробники від автомобілебудування. При виготовленні будь-якої приманки, майстер, в першу чергу, хоче додати виробу ті якості, які в майбутньому згодяться на водоймищі.

У арсеналі у нього можуть бути будь-які (переважно відмінні від широко відомих) способи, у тому числі й такі, що не відповідають промисловим цілям  унаслідок високої собівартості. Але при виготовленні приманки в малих серіях або створенні одиничних та експериментальних зразків можна дозволити собі забути про те, яким саме способом виробляють блешні ті, хто прагне отримати окрім інших задоволень ще і матеріальну вигоду.


В блешень, що обертаються, принаймні, одне загальне: всі вони обертаються. Це означає, що їх пелюстка крутиться довкола своєї осі.

Якщо приманка виготовляється для досягнення високого спортивного результату або з метою проведення експерименту, направленого на вивчення підводного світу, то, вибираючи спосіб виробництва, розумно виходити не з технологічності, а з вимог, що пред'являються людиною, що задумала той або інший варіант блешні. Це можуть бути різні вимоги. Комусь приємно ловити в коряжнике або густій рослинності. Хтось хоче Обертальні приманкиароматизувати свою блешню сильно-пахнучими речовинами.Багатьох цікавить звуковий ефект, що виникає при роботі блешні, або можливість заміни гачка без розбирання приманки. Оптичні властивості приманок цікавлять і рибалок, і рибу. Є приманки, випромінюючі електромагнітні коливання.

 

Які з цих властивостей виявляться вирішальними при проводці? З упевненістю можна стверджувати, що пелюстка, що обертається, найнеобхідніша деталь в схемі, яку ми розглядаємо. Упевненість цю укріпити нескладно, порівнявши результат, отриманий при проводках, коли пелюстка не обертається з проводками, коли блешня працює в звичайному режимі.

Робимо вивід — всі останні якості не настільки важливі, хоч в окремих випадках блешні з додатковими можливостями можуть мати безперечну перевагу. Але в основі успішної роботи приманки лежить обертання пелюстки. Як саме повинна обертатися пелюстка, щоб це подобалося рибі, і було рибалці не в збиток? На жаль, так часто буває, що технічні якості приманки, що мають вузьку спрямованість дії на рибу, і що виявляються особливо сильно в роботі блешні, будуть або знижувати прояв інших позитивних властивостей, або збільшуватимуть вартість.

Майже ніколи не вдається нагодувати вовка за рахунок овець так, щоб вівці залишилися цілими. Але, давайте по- порядку. Пелюстку, яку ми застосовуємо на звичайних блешнях, що обертаються, можна розглядати, як не жорстко закріплене крило з опукло-увігнутим профілем, що здійснює обертання довкола осі при проводці приманки. Або, якщо бути не сильно прискіпливим, то можна стверджувати що лопасть гвинтокрила це та ж сама пелюстка. Застосовуючи знання, накопичені колишніми поколіннями рибалок і авіабудівельників, можемо стверджувати, що на пелюстку вертушки впливають декілька сил, а саме, підіймальна сила самої пелюстки, відцентрова сила, що виникає при обертанні пелюстки довкола осі, сила опору потоку води, що набігає на пелюстку при проводці, сила тертя у вузлі кріплення пелюстки, що обертається. І ще багато чинників, перераховувати які зараз не будемо, немає сенсу, але основні закономірності давайте повторимо, оскільки нам це згодиться, якщо ми захочемо створити приманку, відповідну умовам лову.

Для того, щоб перевірити незнайоме водоймище на наявність активної риби, багато рибалок використовують приманки, що вузько обертаються, з невеликими кутами відхилення пелюстки від осі обертання. Це пелюстки, що мають витягнуту форму (проте, лише форма ще не гарантує потрібні кути обертання – важливі подовжній і поперечний профіль перетину пелюстки). Що дає вживання таких блешень? Відомо, що блешня, що вузько обертається, вимагає високих швидкостей проводки, і її використання виправдане за умови, що риба активна. І ось на водоймищі, де відсутня течія, можна швидко (благо блешня не чинить помітного опору) виявити місця Обертальні приманкистоянки окуневих зграй або місця, де причаїлися в засідці щуки. Але це не єдиний варіант. З таким же успіхом можна застосовувати блешню, "що широко йде", помітно меншого розміру з вантажем-голівкою.Отримаємо той же результат, але з виграшем в дальності отриманим із-за зменшення парусності приманки при польоті в повітрі, не збільшивши лобового опору при проводці із-за зменшення розміру пелюстки. Інтенсивність гидромеханічних коливань залишиться приблизно на такому ж рівні, оскільки в пелюсток, "що широко йдуть", цей показник помітно вище, ніж у вузько-граючих приманок.

Не слід випускати з уваги, що в блешень з різними кутами обертання спостерігаються різні показники оптичної дії на органи зору риби. Тим часом, людське око сприймає ті, або інші колірні відтінки пелюсток з однаковими кутами обертання, як пелюстки, що обертаються з різними кутами.  Приманки, що вузько обертаються, переважніші в умовах прозорої води, оскільки оптична дія буде додатковим подразником. Якщо вода недостатньо прозора, то краще застосувати невелику, але широку,  оберталку з вантажем-голівкою, що перевищує вагу блешні, що вузько обертається.

Обертальні приманкиВажливе уточнення — пелюстка на приманці з вантажем голівкою має бути декілька тонше, ніж на задньонавантаженій блешні. Це дозволить даній пелюстці обертатися так само швидко, як і пелюстці, що вузько йде. В тому випадку, якщо риба не настільки активна, як ми передбачали, то можна перейти на приманки з кутами обертання пелюстки, близькими до 45°. Це зауваження відноситься до задньонавантажених приманок. Якщо йдеться про блешні, що широко йдуть, з вантажем-голівкою, то досить вибрати спокійніший темп проводки і вантаж меньшої ваги.

В  випадку, коли надія, на успіх що зменшується, примусить нас викоримтовувати приманки, що широко обертаються, з вантажем в задній частині, то альтернативою їм може стати ще більше зниження ваги вантажу-голівки, але кути обертання при цьому будуть вже майже однакові. Отже, ми втратили переваги приманок, що вузько оберталися, пов'язані з дією на органи зору риби, що має чимале значення при високій прозорості води. Переходити на приманки з вантажем-голівкою і вузькограючою пелюсткою немає сенсу. Такі оберталки нестійко працюють через те, що за вантажем-голівкою виникають небажані завихрення водного потоку. Тому, нам потрібна задньонавантажена приманка з невеликим кутом відхилення, щоб зберегти оптичні властивості і зробити можливою повільну проводку, що матиме на увазі стабільне обертання з меншим числом обертів довкола осі.  Тут нам можуть згодитися знання, що дісталися нам від авіаторів.

Пам'ятаєте, ми говорили про те, що пелюстка блешні схожа на гвинт вертольота? Окрім гвинтокрила, є дуже цікаві літальні апарати, що носять назву автожир. В цих апаратів гвинт, як у вертольота, але обертається він не двигуном, а іншим гвинтом, що штовхає або тягне, та приводиться в обертання двигуном. Чи можливі такі режими роботи в нашому випадку? Чи може задньонавантажена блешня працювати в режимі авторотації? Так, може. При цьому вона може рухатися не лише у напрямку до рибалки, що підмотує волосінь, але і опускатися в придонні шари на волосіні, злегка натягнутій, навіть без обертання ротора котушки. Які умови для цього необхідно виконати? Перш за все, в такої приманки для збільшення інерційності відцентрова сила повинна надавати істотну дію на пелюстку. Це означає, що для створення такої блешні буде потрібно пелюстку декілька товщу (для збільшення маси), ніж ми звикли бачити на більшості зарубіжних моделей. В крайньому випадку, можна скористатися пелюстками, знятими з блешень, рекомендованих для лову в швидких водах предгірних річок. Але такий варіант буде лише компромісом.

Обертальну блешню, просто закидають і підмотують волосінь. Особливих тонкощів при цьому не вимагається, вони навіть і недоцільні. Зупинка, сіпання і ривки не роблять їх більш уловистими. Коли, окрім прямої проводки, роблять щось інше, блешня втрачає свою ефективність. Якщо її пелюстка не обертається, то блешня більше не цікава хижакові.
Отже, вся справа в пелюсткові. Він повинен обертатися, щоб хижак сприймав його вібрацію, і потрібно, щоб він посилав світлові відблиски, які бачить риба. Хороша обертальна блешня, відрізняється тим, що її пелюстка починає легко обертатися вже при щонайменшій потяжці. Пелюстка діє при цьому як гвинт вертольота, він створює для блешні підіймальну силу. Чим швидше обертання, тим більше підіймальна сила, тому, перш за все, важливі форма і розмір пелюстки. Має значення і сердечник. Його форма і маса визначають дальність закидування  і глибину ходу приманки. В обертальній блешні, є ще декілька елементів: вісь, дужка, петлі і трійник, які мають бути погоджені один з одним і зроблені бездоганно. Якщо вісь дуже слабка, блешня після клювання першої ж риби буде зігнута. Дуже велика передня петля — і блешня не піде правильно. При надмірно великому або дуже маленькому трійнику почастішають помилкові клювання. Коли всі частини блешні, гармонійні, тоді різницю в грі визначатимуть форма пелюстки, грузу на осі і деякі інші додаткові елементи. У чому полягають відмінності, розглянемо на семи обертальних блешнях.
Обертальні приманки

 

 

Універсальна.

Звичайна блешня, що обертається № 3 або № 4 — не маленька і не велика, не легка і не важка. На неї можна ловити все: форель, окуня, судака, щуку, жереха. Вона хороша для стоячих і повільно проточних водоймищ, в яких ловлять не дуже глибоко. Придатна і для первинного обстеження незнайомого водоймища.

 

Обертальні приманки

 

 

Вузька (Long або Willow).

Вузькі пелюстки обертаються дуже близько до осі блешні. Це означає, що вони не забезпечують великої підіймальної сили. Тим самим вони призначені для глибокої рівномірної проводки. Блешнями, що обертаються, з вузькою пелюсткою можна проводити повільно, провокуючи рибу, але вони переносять і прискорення, не піднімаючись відразу  вгору.

 

Обертальні приманкиВажка.

На осі блешні, що обертається, розташований сердечник, що складається з однієї або декількох частин. Деякі блешні особливо важкі, наприклад, класична блешня АВУ Огорреп. Важкий сердечник дозволяє блешні летіти далеко, заставлЯ ет її швидко занурюватися і глибоко йти.

 

 

 

Обертальні приманкиЗ вантажем-голівкою.

Навантаження важкої блешні, що обертається, може бути на осі або у вигляді свинцевої голівки попереду пелюстки і тіла блешні. Свинцева голівка забезпечує блешні хороші польотні якості і глибокий хід. Ця конструкція дозволяє пелюстці обертатися при зупинці прямої проводки, коли блешня вільно занурюється.


Обертальні приманкиШирока (Indiana).

Широка пелюстка сильно загрібає воду, вона завихрюється і виникає характерна вібрація. Така пелюстка, як пропелер, виштовхує блешню на поверхню, створюючи велику підіймальну силу. Тому сфера застосування такої блешні — дрібні водоймища, в яких приманка не повинна занурюватися дуже глибоко.

 

Обертальні приманкиТандем.

Як два велосипедисти один за одним на тандемі, обидві пелюстки розташовуються один позаду іншого на осі блешні, що обертається. Тому таку модель називають ще тандемною блешнею.  Дві пелюстки створюють подвійну вібрацію, і блешня здається хижій рибі удвічі більшим видобутком. Тому тандемні блешні призначені для лову крупніших хижаків.

Обертальні приманкиЗ опіренням. (Бактейл-спіннер) — американський винахід, призначений для лову маськінонга, великого американського родича нашої щуки. Великий  розмір блешні, забезпечений значною пелюсткою і товстим пучком волосся. Бактейл-спіннери — це зброя для лову трофейної щуки. Коли пучок волосся намокає, він створює дуже великий опір. Тому волохата обертальня блешня, вимагає потужної снасті.

 Коментарі  

 
#1 borkas 27.04.2009 20:56
Якось переглядав старі риболовні журнали з порадами як виготовляти снасті, то тепер набагато простіше: пішов до магазину і купив все, що треба.
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com