Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Херсонщина туристична
( 3 Votes )
Написав Waldemar Oldak Переглядів - 10679   
Середа, 01 квітня 2009 18:37
Азово-Сиваський національний природний парк

Біосферний заповідник "Асканія-Нова"
Чорноморський біосферний заповідник

 

Природа щедро обдарувала степову Херсонщину своїми багатствами. Вона єдина з усіх областей України має вихід до двох морів - Чорного й Азовського. Її морське узбережжя з чудовими піщаними пляжами простяглося більш як на 200 км. І, зважаючи на те, що клімат у регіоні помірно - континентальний, а сонячних днів тут не менше, ніж у Криму, що море тепле, а повітря насичене не тільки іонами йоду і брому, а й духмяним ароматом степових трав, - у курортній зоні на лазурному морському узбережжі знаходяться понад 300 різних оздоровчих закладів - санаторіїв, пансіонатів, туристичних баз, баз відпочинку та дитячих оздоровчих таборів. Стільки закладів відпочинку на морі не мають Одеська й Миколаївська області разом узяті.

 

 

Та чи не найбільше обширна курортна зона морського узбережжя Таврійського краю приваблює дітей, які приїздять сюди набиратися сил і здоров'я не тільки з усіх регіонів України, а й з Росії, Білорусі та інших країн. До їхніх послуг - близько 100 дитячих оздоровчих закладів як у місті-курорті Скадовську, так і в селах Лазурне, Залізний Порт, Хорли на Чорному морі та на Арабатській Стрілці на Азовському морі. Теплої літньої пори морське узбережжя перетворюється в справжню дитячу республіку.         Серед туристичних баз відпочинку особливою популярністю користуються "Чорномор" і лікувально-оздоровчий центр "Співдружність" на Чорному морі, оздоровчий комплекс "Енергія" на Азовському морі. Вони, до того ж, ідеально підходять для сімейного відпочинку.


І є чого хлопчикам і дівчаткам так полюбляти ці чудові місця, ніби спеціально створені Творцем природи для оздоровлення дітлахів. Адже вода в неглибокій Джарилгацькій затоці вже в травні прогрівається до +16 - +20о С, тож купальний сезон розпочинається тут рано. А закінчується аж у вересні. Влітку ж вода біля берега й зовсім гаряча - +26 - + 31о С. Однак, зважаючи на те, що відносна вологість повітря тут невисока - 60-80 %, літня спека переноситься набагато легше. До того ж, морська вода затоки особливо цілюща, оскільки вона багата йодо-бромними солями. Невипадково ж саме Скадовськ обрано літньою столицею дитячого свята - фестивалю "Чорноморські ігри", який щороку проходить під патронатом дружини Президента України Людмили Кучми. У фінальних виступах беруть участь переможці відбіркових змагань різних вікових груп, що проводяться в усіх регіонах.

 

Хоча не менш унікальними для оздоровлення дітей є й екологічно чиста піщана коса Арабатська Стрілка, що простяглася на 115 км, шириною від 270-800 м до 8 км. З одного боку її омивають надзвичайно теплі води неглибокого Азовського моря, яке вздовж берега й зовсім мілке. Щоб дістатися двометрової глибини, треба пройти 200 - 400 метрів. От уже де справді, море - по коліна. Тому влітку вода швидко прогрівається до +30о С і вище. З другого боку - тихо набігають хвилі й зовсім мілкого солоного озера Сиваш (Гниле море), вода в якому за рахунок природного випарування набагато солоніша від звичайної морської - концентрація солі в ній більше десь у 16 разів. Вважається, що в усьому світі така солона вода є ще у Мертвому морі на Близькому Сході, у Великому Солоному озері в США та в затоці Кара-Богаз-Гол в Одеській області.


Дослідники визнали як лікувальні не тільки грязі місцевих озер Генічеського району, а й теплі мінеральні води Арабатської Стрілки, що давно вже застосовують у місцевій бальнеологічній лікарні для лікування багатьох хвороб - у тому числі опорно-рухового апарату, серцево-судинної, центральної нервової систем, деяких ендокринних недуг та багато інших. Потрібно б давно вже мати тут сучасний бальнеологічний лікувальний комплекс, однак йога будівництво так і залишилося досі незавершеним. 

 

Не меншої своєрідності Херсонської області надають її мальовничі заповідні куточки, відомі на весь світ, зокрема, два з трьох в Україні біосферні заповідники - "Асканія-Нова" і Чорноморський.

 

Справжнє диво - зелену оазу в посушливому таврійському степу "Асканію-Нову" в колишньому Дніпровському повіті (нині Чаплинський район) створив понад 100 років тому відомий на той час землевласник Фрідріх Едуардович Фальц-Фейн, який народився в Асканії-Новій й з дитинства кохався в вівцях, конях. Не менш любив він і чаруючі своєю первозданною красою безкраї степові простори. І щоб зберегти для нащадків цей дивосвіт з його незайманою плугом рослинністю та рідкісним тваринним світом, він першим у світі вивів з господарського землекористування понад 10000 га й організував в Асканії-Новій степовий резерват, який і став праядром теперішньої найбільшої в Європі ділянки заповідного типчаково-ковилового степу.

 

У ньому і донині збереглися у своєму первісному вигляді незаймані людиною 478 вищих рослин (багаторічних та однолітніх), з яких до Червоної книги України занесено 13 видів. Зокрема, сухолюбиві ковили -українську, Лессінга та волосатик, а також міндаль степовий (або ж бобівник), тюльпан Шренка, васильок Талієва, карагану скіфську.

 

Але видатний асканійський природолюб не обмежився тільки збереженням у своєму родовому маєтку унікального природного комплексу - цілинного степу. Він сформував в Асканії-Новій упродовж 1874 - 1916 років також чудовий зоопарк, поповнивши таврійський світ степу багатьма рідкісними тваринами і птахами з усіх континентів планети. І знову ж таки першим у світі Фальц-Фейн завіз з Монголії у 1899 році дикого коня Пржевальського, який настільки тут прижився, що вже в 1904 році від нього одержали приплід.

 

Нині у напіввільних умовах у заповідному степу випасається найбільший у всьому світі табун коней Пржевальського, яких тепер уже з Асканії-Нової завозять назад до Монголії, де вони зовсім зникли. Поруч з ними мирно пасуться гурти чорних бізонів, оспіваних американським письменником Фенімором Купером, буйволи, зебри Греві, блакитні антилопи, кулани туркменські. А які тільки птахи не гніздяться у степовому привіллі. Нині для них тут створені штучні ставки. І з кожним роком тваринний та пташиний світ поповнюється у цьому своєрідному музеї під відкритим небом, в якому нараховується понад 5000 особин 111 видів ссавців і птахів.

 

Сьогодні паркова зона біосферного заповідника, який з 1994 року носить ім'я свого засновника Ф.Е.Фальц-Фейна, розширена ще більш як на 100 га. У ній створено цілий каскад ставків, величезні мальовничі галявини, насипано високі пагорби, з яких можна охопити весь вражаючий лісостеповий краєвид. У цьому зеленому куточку колекція деревних налічує близько 1000 видів, сортів і форм, а квітково-декоративних рослин ще більше - понад 1500 видів, сортів і форм.Причому африканські бикоподібні антилопи канна не просто чудово акліматизувалися в Асканії, їх тут вперше в світі роздоїли. Молоко виявилося не тільки набагато жирнішим, ніж у корів, а й лікувальним - ним можна (успішно лікувати, скажімо, виразку шлунку). Вперше в Європі в Асканійському зоопарку вивели в інкубаторі пташенят африканського страуса.


У 2001 році колекція тварин Асканійського зоопарку була оголошена Національним надбанням України. Та численних туристів, яких з кожним роком приїздить до Асканії все більше (в 2002 році її відвідало понад 62 тисячі осіб), не менше подивовує й дендропарк заповідника. Адже він створений (спочатку на площі 28 га) у колись зовсім безводному степу. З багатьох куточків світу сюди завезли й висадили з 1885 по 1902 роки понад 220 видів листяних та хвойних порід. Тож у старому парку можна побачити віковічні ясеня звичайного й софору японську, ялицю кавказьку і сосну кримську, кіпарисовник Лавсона, і білостволу березу. Проект дендрологічного парку на Всесвітній виставці в Парижі (1889р.) одержав Золоту медаль. Він є пам'ятником садово-паркової архітектури XIX століття.

 

Біосферний заповідник "Асканія-Нова" є природоохоронною науково-дослідною установою міжнародного значення, яка входить до всесвітньої мережі біосферних резерватів і тісно співпрацює з ЮНЕСКО. Унікальне поєднання природних і штучно створених екосистем є базою вивчення змін у довкіллі, розроблення і впровадження в практику системи раціонального співіснування людини з природою.

 

До мережі біосферних заповідників світу входить також і Чорноморський, що знаходиться у Голопристанському районі Херсонської області й частково в Очаківському сусідньої Миколаївської. Його загальна площа перевищує 54 тисячі га, з яких 9448га - це суша, а решта - акваторія Тендрівської, Ягорлицької, Джарилгацької заток.

 

Флора заповідника досить розмаїта - налічується близько 600 видів вищих рослин, з яких 13 рідкісні як і в. Асканії-Новій), занесені до Червоної книги України. Ліси - невеличкі гаї (кілки) з дуба, вільхи, осини та берези, сусідять з піщаними кучугурами. Та особливо багатий і розмаїтий у ньому тваринний світ, зокрема, орнітофауна.

 

Тут зареєстровано 300 видів птахів, з яких понад 145 гніздяться, а решта або ж тільки зимують, або ж залітають у заповідну зону на відпочинок під час міграцій. Тож туристи мають рідкісну можливість побувати у справжньому пташиному царстві, споглядати в ньому не тільки колонії морського голубка, чорноголової чайки, малої білої і сірої чаплі, гагари червоноволої та лебедів-шипунів, а й рідкісних птахів - орлана білохвостого, степових і сірих журавлів, цілинного степового стрепета та інших (всього 22 види), занесених до Червоної книги України. З хижих зустрічаються боривітер, сова вухаста, шуліка чорний. З плазунів збереглися рідкісні гадюка степова та полоз чотирисмугий.

 

А скільки інших благословенних Творцем заповідних місць Таврійського краю ваблять туристів, рибалок, мисливців з різних регіонів і навіть з-за кордону. Серед них - й острови Бірючий та Джарилгач з первозданною рослинністю та дикими тваринами, й найбільші в Європі плавні в пониззі Славути з його численними рукавами, озерами, в яких водиться повно всякої риби. Тому якраз у Кринки на дніпровській Конці найчастіше любив приїздити великий український гуморист Остап Вишня. "Хто в Крим, а я - в Кринки!" - писав він в одній зі своїх мисливських усмішок.

 

Хоча на території Херсонської області з не меншим успіхом можна ловити рибу чи полювати на дикого звіра й у багатьох інших мальовничих місцях. Зокрема, на мисливсько-рибальських базах "Краснюкове", "Проріжка" чи Козачелагерській, або ж у державних мисливських господарствах - Херсонському (головна база у селі Рибальче Голопристанського району) чи Гаврилівському у Нововоронцовському районі. Отже, вибір — великий.

 

Взагалі ж благодатний Таврійський край має значний потенціал для розвитку так званого сільського зеленого туризму, коли подорожуючі обирають для відпочинку звичайнісіньку сільську хату чи то в степу, чи поблизу лісу або ж на березі моря, щоб втолити свій голод у спілкуванні з незайманою природою, а також посмакувати селянським борщем, екологічно чистими овочами та фруктами. Тим більш, що у Херсоні діє обласне відділення сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні.

 

Першими зелені маршрути в області проклали мешканці села Велика Кардашинка Голопристанського району. А в Цюрупинську сім'я Ганни Полико надає своїм гостям не тільки рибальський човен, а й пропонує проїхатися лісом верхом на коні або ж у бричці.


Тут же в Цюрупінську на вулиці Ніжній особливу увагу подорожуючих привертає садиба Поліни Райко, яка розмалювала всі стіни і навіть стелю не тільки в кімнатах оселі, а й у літній кухні фантастичними птахами і звірами. На її диво-картинах в піднебессі ширяють орли, поруч з якими тут же мешкають архангели. А серед розмаїття квітів справжніми красунями зображені сільські трудівниці. Про народну художницю і її розмальовану хатину вже знято фільми не тільки місцевими і столичними телевізійниками, а й також американськими, австралійськими.

 

І скільки таких же щедрих душею й майстровитих сільських родин, у тім числі й фермерів (як, скажімо, у Малокаховці Каховського району) готові познайомити заїжджих гостей з інших регіонів та з-за кордону з чарівною природою краю, народними традиціями, а також почастувати своїми смачними стравами чи й домашнім вином. У планах керівництва обласного відділення Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні - Організація турів краси спільно з санаторієм "Гопри", що знаходиться у місті Гола Пристань. Адже чудодійні грязі місцевого соляного озера не поступаються своїми лікувальними властивостями перед прославленими з Мертвого Моря на Близькому Сході. Вони випрямляють згорблені спини, гоять рани. Тож сюди на лікування приїздять з багатьох регіонів.

 

З метою задоволення відпочинку туристів в обласному центрі існує мережа розважальних закладів: клуби "Міленіум" та "Мак Дак", більярдний клуб "Русский Дом", ресторани "Біла акація", "Ностальжі", кафе "Криничка" та інші. Сонячна Херсонщина завжди рада своїм гостям і готова поділитися з ними всіма своїми щедрими рекреаційними ресурсами. Гарним способом активного відпочинку являється сплав по одній з численних річок, організувати який можна і самостійно, використовуючи, напраклад, гумові човни ПВХДля тих же, хто хотів би ближче ознайомитися з багатим історичним минулим Таврійського краю і, зокрема, з його козацькою добою, туристичні фірми області рекомендують маршрути її історичними місцями. Наприклад, на Кінбурнську косу, де село Прогної, нині Геройське, було в 1735-1769 роках центром Прогноївської паланки славного Війська Запорізького Низового. Або ж до козацьких Олешків (Цюрупинськ), де у 1711 - 1728 роках знаходилася Олешківська Січ. Чи від села Тягинка до села Республіканець Бориславського району, в якому в 1730 - 1734 роках знаходилася Кам'янська Січ - чи не єдина з Запорізьких Січей, місце якої збереглося порівняно добре.

 Коментарі  

 
#1 borkas 02.04.2009 16:37
Цілий перелік причин поїхати і побачити Херсонщину :)
 

У Вас недостатньо прав для написання коментарів. Можливо, Вам необхідно зареєструватися на сайті.

Реєстрація


Забули ім'я користувача/пароль
Не маєш власного облікового запису? Зареєструватися
загрузка...
Powered by HuntingUkraine.com