Приготування та споживання дичини та риби без доброго вина збіднює смак делікатесного м’яса і цю істину ніхто не візьметься заперечувати. А втім зовсім не обов’язково використувати лише виноградні вина бо до цього виду страв добре підійде вино з звичайної берези, зроблене власними руками.
В давнину руські князі та бояри дививували заморських гостей шампанським, виготовленим їхніми придворними виноробами на березовому соці. Ще навіть за останнього російського царя Франції було продано патент на виготволення такого шампанського і там й понині його випускають. В Україні ж тепер скуштувати березового вина можна лише самотужки виготовивши його.
За основу рецептури можна взяти старовинний рецепт з книги "Месяцеслов" (1828 р.): “З березовиці, де є до збирання її нагода, роблять здорове і приємне вино таким чином: на відро ( мабуть розміром з невеличку діжечку) взяти півфунта цукру і, коли він у ній розійдеться, варити її то тих пір, як укипить до третьої долі, знімаючи накипаючу піну; потім процідити кріз холстину у дерев’яний посуд, порізавши в кільця один лимон, поклавши його в неї, а коли цей сік вистигне до такої степені, як парне молоко, то домішуй до нього одну столову ложку найліпших дріжджів та покрий, коли воно закисне, зніми піну обережніше та злий його в таку діжечку, в якій було колись виноградне вино, і постав у льох на два тижні; потім розлий все це по пляшках і, закоркувавши міцно корками, засмоли і постав до льоху в пісок”.
Якщо пристосувати цей рецепт до сучасності, то він виглядає приблизно так: кисле столове вино міцністю 6-7 градусів отримують взявши 100 літрів березового соку і додавши в нього 4 кг цукру-піску. Розчин випарюють в емальованому посуді до третини попереднього об’єму і кидають в його теплий розчин (40-45 градусів) чотири очищених від шкурки та зерен лимона або ж додають 35 г лимонної кислоти. Коли температура розчину опуститься до 25-30 градусів, в нього додають 25 г дріжджів. Після цього вино витримують 3-4 декади, фільтрують і розливають в пляшки.
Для отримання міцного березового вина, при його приготуванні сік відвічі менше випарюють, вдвічі збільшують норму цукру, вчетверо кількість лимонів. Як забродить, слідкують за тим, щоб цукристість сусла не опустилася нижче 4%. Для припинення бродіння в сусло вливають 5 літрів винного спирту. Міцність такогого вина складає 13-14 градусів.
Всі березові вина мають чудовий золотистий колір, високі смакові якості і надзвичайно сильний аромат.
|