Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

Портал для мисливців, рибалок та любителів природи

 
Банер
Банер
Ласкаво просимо, госте!
Ім'я користувача Пароль: Запам'ятати мене
<--

ТЕМА: Цікаві речі про Україну та її історію.

Re: Цікаві речі про Україну та її історію. 23/05/2013 18:15 #100407

Читайте правду про УПА, а не політичні блоги:
www.istpravda.com.ua/columns/2012/10/14/59120/
 • ОлегП
 • Поза форумом
 • Ловчий професіонал
 • Постів: 4355
Нехай підождуть невідкладні справи
я надивлюсь на сонце і на трави,
наговорюся з добрими людьми,
не час минає, а минаєм ми.
© Ліна Костенко

Re: Цікаві речі про Україну та її історію. 15/03/2014 11:48 #108761

ЯК МОСКОВІЯ ПРИВЛАСНИЛА ІСТОРІЮ КИЇВСЬКОЇ РУСІ*

www.universum.lviv.ua/journal/2011/6/dashk.htm
 • бригадирь
 • Поза форумом
 • Ловчий професіонал
 • Постів: 3759
За пост подякували: Карпатець

Re: Цікаві речі про Україну та її історію. 04/02/2015 18:21 #113956

Полта́вська би́тва — визначна баталія під час Великої Північної війни між арміями Карла XII та Петра I. Відбулася 27 червні . Після успішного завершення воєнних дій на території Речі Посполитої та Саксонії, король Швеції Карл XII вирішив завдати остаточної поразки Московському царству. З цією метою навесні 1708 його армія розпочала похід через білоруські землі на Смоленськ і далі на Москву. Однак через гостру потребу відновити сили та сподівання на приєднання до війни союзників — Туреччини та Кримського ханства, враховуючи таємні переговори Карла XII та його союзника польського короля С. Лещинського з гетьманом І. Мазепою, шведське командування змінило початковий план воєнних дій і рушило на південь.я (8 липня) 1709 року поблизу Полтави. Зрештою Карл XII вирішив розпочати наступ на Москву через Харків та Курськ. Суттєвою перешкодою на цьому шляху була Полтава, розташована на перехресті важливих шляхів. Наприкінці квітня головні сили шведської армії збираються під містом починаючи його облогу. Гарнізон складався з росіян — 4,3 тис. чол., на чолі з полковником О. Келіним, та 2,6 тис. козаків та ополчення з навколишніх Лівобережних територій. На початку травня 1709 була здійснена спроба штурмом здобути місто, але невдача змусила приступити до довготривалої облоги Полтави. Ставку гетьмана, разом з королівською, було розташовано в с. Жуки. Табір Петра I, сили котрого прибули під Полтаву 25 — 26 червня, було зведено навколо с. Яківці — царськими військами було збудовано укріплений табір, підступи до якого охороняли 6 поперечних та 4 поздовжні редути. Опівночі, 26 червня, не запалюючи вогнів у густій темряві, шведи розпочали марш — авангард склала піхота вишикувана в 4 колони, за нею рухалась кавалерія поділена на 6 колон.

О 4 год. ранку 27 червня (8 липня) 1709 р. армія дісталась російських редутів, шведська піхота розпочала їх штурм, але була знекровлена зустрічним вогнем та атакована драгунами Меншикова. З флангів зайшли калмики котрим протистояла козацька кіннота та роти волохів, які зрештою були відтіснені та ледве не знищені. Врятувала ситуацію шведська кавалерія, котра, вступивши до бою, успішно вела герць із кавалерією супротивника.

О 5 год. шведська піхота перегрупувалась і розпочала новий штурм редутів, два з яких були здобуті, але нищівний вогонь артилерії змусив каролінерів залишити зайняті позиції. Спроба Карла XII обійти редути з півночі також зазнала невдачі. Навальний наступ шведської піхоти був зупинений гарматним вогнем, колона з 6 батальйонів Роса почала відступ в напрямку Будищанського лісу утворюючи розрив у загальному шикуванні. Карл XII зрештою не чекаючи на повернення відступаючої колони продовжив наступ цим фактично прирікаючи її на загибель — невдовзі відрізаного Роса почали переслідувати війська Меншикова. Переслідування колони тривало до 7-ої ранку — при її відступі до мурів міста гарнізон Полтави зробив вилазку, оточені з усіх боків шведи склали зброю.

Тим часом основні сили Карла XII продовжили просування на редути. О 6-ій год. Левенгаупт почав відводити інфантерію на околицю Будищанського лісу намагаючись цим маневром ухилити їх від артобстрілу та перегрупувати військо. Сюди ж підтягував залишки кінноти й Крейц. У цей час російську піхоту було розгорнуто перед фронтом укріплень — центр складали 3 піхотні дивізії вишикувані у дві лінії (главком Шереметєв), на флангах розмістилися кавалерія — на правому 12 полків Боура, а на лівому 6 — Меншикова. Карл, маючи у розпорядженні значно менші сили, 10 піхотних батальйонів вишикував в одну лінію. На лівому фланзі та позаду інфантерів розмістилися залишки кінноти. О 8 год. ранку обидві армії, перегрупувавши свої сили, вступили у рукопашний бій. До 11 години ранку битва закінчилась цілковитою поразкою шведського війська. Драбанти й почет, відбиваючись від переслідування, винесли короля на околицю лісу, де зосередились залишки його війська. У Полтавській битві шведи втратили близько 10 тис. чол. вбитими та пораненими. У полон потрапили фельдмаршал К. Г. Реншільд, перший міністр Швеції граф Піпер, багато генералів та офіцерів. Втрати суперника становили 4.5 тис. чол. вбитими і пораненими. Рештки війська відступили вздовж р. Ворскли, у ніч з 29 на 30 червня біля Переволочної король та Мазепа з невеликим загоном форсували Дніпро. На лівому березі залишилися запорозька піхота, кількасот компанійців та залишки шведської армії під керівництвом Крейца та Левенгаупта. Останні, при наближенні російських військ, склали зброю. Згідно капітуляційної угоди підписаної Левенгауптом та Меншиковим запорозьких козаків видали московитам. Невдовзі їх було знищено. В історії війн деякі битви вирішували долю поодиноких народів та держав на довгі десятиліття — а то і століття. До таких битв належить без сумніву і битва під Полтавою, яка вирішила долю не тільки Швеції і Росії, але також і України.[1] Для України наслідком Полтавської катастрофи була московська військова окупація й щораз більше обмеження автономних прав Козацько-Гетьманської держави.[2] Лівобережна Україна 1709 року зазнає відчутного удару по своєму самоврядному статусу.

Полтавська битва мала далекосяжні наслідки і для всієї Європи. Шведський історик Петер Енґлунд зазначає:Від дня Полтавської битви закінчився період шведського панування, Росія почала звільнятися від свого старого ворога, могутнього сусіда, який закривав вихід до Балтійського моря. Водночас, Полтавська битва стала колосальною катастрофою не тільки для Швеції, але й для Європи; вона зламала колишній баланс влади, — могутність після Полтави переходить від Швеції до Росії, яка міцніє і перетворюється у велику державу.

Re: Цікаві речі про Україну та її історію. 04/02/2015 21:02 #113967

Тут необхідно добавити:

Для України наслідком Полтавської катастрофи була московська військова окупація й щораз більше обмеження автономних прав Козацько-Гетьманської держави. Лівобережна Україна 1709 року зазнає відчутного удару по своєму самоврядному статусу.

Полтавська битва мала далекосяжні наслідки і для всієї Європи. Шведський історик Петер Енґлунд зазначає:

Від дня Полтавської битви закінчився період шведського панування, Росія почала звільнятися від свого старого ворога, могутнього сусіда, який закривав вихід до Балтійського моря. Водночас, Полтавська битва стала колосальною катастрофою не тільки для Швеції, але й для Європи.......

І незабуваймо про Батурин - uk.wikipedia.org/wiki/Батуринська_трагедія
не допусти щоб хобі переросло в діагноз

Re: Цікаві речі про Україну та її історію. 13/04/2015 09:35 #115273

Більше таких "Зрадників" Україні!
У часи, коли козацтво вже почало занепадати під тиском Москви, а гетьмани один за іншим їздили бити поклони і побачити "пресвітлі очі государя", до булави приходить Іван Мазепа – талановитий політик, полководець, дипломат та щирий патріот своєї землі. Ця людина – найвизначніша постать в українській історії з часів Богдана Хмельницького.

І це дійсно так. Мазепа – воістину унікальна постать у нашій історії.

Іван з дитинства виховувався у патріотичному дусі, а його батько, Степан Мазепа, був білоцерківським отаманом та мріяв про рівноправний союз із Польщею. Мати Івана, Марія, була щирою православною християнкою. Саме вона помітила неабиякий талант і потяг сина до знань, тож, відправила його навчатися до Києво-Могилянської колегії, а після її закінчення – на навчання до Варшави. Через непересічні здібності Івана помічає польський король Ян Казимир. Завдяки допомозі короля Мазепа має змогу поглибити свої знання у кращих університетах Європи. Він навчався у Франції, Голландії, Німеччині та Італії. І ось він вже вражає своєю ерудицією та знаннями усіх оточуючих. Зокрема, французький дипломат Жан Балюз свідчив: "…він дуже любить оздоблювати свою розмову латинськими цитатами, а щодо досконалого знання цієї мови, то може суперничати навіть з найкращими нашими отцями-єзуїтами. Його мова взагалі добірна і чепурна". Окрім латини, Мазепа досконало знав ще 5 мов: російську, польську, французьку, італійську та турецьку.

Без сумніву, Мазепа – справжній геній свого часу. Навіть якщо б він не став українським Гетьманом, це не завадило би йому жити у віках. Мазепа активно займався меценатством, будував православні храми й церкви, допомагав знедоленим, відкривав школи та ліцеї, був неперевершеним оратором, дипломатом і політиком. Та понад усе він любив свою країну. Він цінував її більше за життя – тому і склав свою голову у боротьбі за Україну. Він єдиний, хто до кінця боровся і вірив, що може звільнити свій народ із московського рабства. До останнього подиху свого він думав про долю України, її майбутнє. Вже перебуваючи на чужині у вимушеному вигнанні, Іван Мазепа помер, бо не зміг пережити несправедливість, що випала на долю рідної землі…

25 липня – чергова річниця прийняття Мазепою булави. Але ж наші олігархи "святкують" лише те, що додає політичних бонусів. Тож, жодних ушанувань, жодних урочистостей. Мовчанка… А шкода! Повчилися б у цього діяча, як бути прагматичним у політиці, повчилися би відстоювати своє. Можливо, і не продали б тоді українські інтереси 2010 року, коли продовжили окупацію Росією Криму та уклали вкрай невигідну угоду про ціну на газ для України.

Цю людину хочуть у нас забрати, викреслити з пам'яті. Підлабузники та московські підстилки називають нашого героя "зрадником". Та тим самим вони лише виставляють напоказ свою недолугість. Політика Мазепи – це політика згідно із Нікколо Макіавеллі: "Держави здобуваються або своєю, або чужою зброєю, або милістю долі, або доблестю". Сам Наполеон Бонапарт вважав, що "Государ" Макіавеллі – це єдина книга, яку варто читати політику.

Мазепа мовчки грав свою роль. І робив це бездоганно, віртуозно. Він як акробат рухався над проваллям по тоненькому, натягнутому як нерв, канату. Він розумів: від того, як він зіграє – залежатиме доля його народу. І він грав, він йшов, поставивши своє життя на кін.

Московські холуї стверджують, що під час Полтавської битви він порушив угоду із Московією, тому він є зрадником. А чи москалі не порушили угоду, укладену із Богданом Хмельницьким 1654 року? Чи не москалі перетворили звичайний військовий союз на справжню окупацію України? Чи не москалі почали грабувати, вбивати, ґвалтувати? То чи повинен він, Іван Мазепа, виконувати угоди з країною, яка неодноразово їх (ці договори) порушувала та змінювала, як їй заманеться? Чи повинен був Іван Мазепа боротися на боці Москви, на боці катів та вбивць України? Ось це була би зрада!

Шановні московські холуї! Мазепа під Полтавою "зрадив" Москву – але не Україну. Під Полтавою він боровся за український інтерес, за українську долю. Тому, коли ви називаєте Івана Мазепу, щирого українського патріота, зрадником, – ваша національна приналежність не викликає сумніву. Будьте обережні. Ви вже не відсидитесь на Сході України чи в Криму. І там знайдуться люди, які вам добряче надають по шапці, коли ви назвете нашого національного героя зрадником. Тікайте з України, доки вас не вимели звідси мітлою!

…Отже, сьогодні – ще одна дата, ще одна славна сторінка нашої історії, яку потрібно знати. Бо, як відомо, з нації, що не знає своєї історії, можна зліпити що завгодно.
За пост подякували: ostt, ярий, Степанович, burkales, Коля 210782


 

 

Re: Цікаві речі про Україну та її історію. 04/05/2015 12:02 #115592 • Slavamaz
 • Поза форумом
 • Moderator
 • Клуб "Ловецтво України"
 • Постів: 6250
ТОЗ-БМ 16к; ІЖ-12 16к; Weihrauch 77; Weatherby V .223rem
За пост подякували: механізований
Модератори: Myron
Час створення сторінки: 0.50 секунд

Останні оголошення

Коментуємі оголошення

Популярні оголошення

Powered by HuntingUkraine.com